Nurettin Topçu konuşuldu

5. İstanbul Edebiyat Festivali'nin ikinci gününde, Türkiye’nin öncü mütefekkirlerinden Nurettin Topçu tüm yönleriyle ele alındı.

Nurettin Topçu konuşuldu

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İBB Kültür Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan festival, Kızlarağası Medresesi’nde gerçekleştiriliyor. Festivalin ikinci günü “Nurettin Topçu’nun İzinde” başlığı altında iki oturum yapıldı. Ayrıca Nurettin Topçu’yu anlatan bir belgesel izletildi. Programın sonunda ise edebiyatçılar ve öğrencileri Nurettin Topçu’yla ilgili kısa konuşmalar yaptılar. Saat 13.00’da başlayan festival akşam 20.00’a kadar devam etti. Yaklaşık 100 şair, akademisyen ve yazarın konuşmacı olduğu festival, edebiyatseverlerden büyük ilgi gördü. Festivalin sunuculuğunu ise Selahattin Kocaaaslan yapıyor.

Ahlak abidesi

Festivalin ikinci gününün ilk oturumunu Ahmet Fidan yönetirken Doç. Dr. Rıdvan Canım ‘Nurettin Topçu’nun Kültür Hayatımızdaki Yeri ve Önemi’, Mehmet Sılay ‘Nurettin Topçu’nun İdeali’, Prof. Dr. Ergün Yıldırım ‘Moderniteye Meydan Okuyan Düşünür’, Mehmed Doğan ‘Ahlakçı Bir Fikir Adamı: Nurettin Topçu’ başlıklı konuşma yaptılar. Oturumu yöneten Ahmet Fidan, “O’nun için yapılabilecek en güzel tanımlama ‘ahlak abidesi’ tabiridir” dedi. Daha sonra diğer konuşmacılar söz aldı.

Hürriyet ve demokrasi savunucusu

Doç. Dr. Rıdvan Canım, “Ülkemizde felsefi konular soğuk karşılanıyor. İşte Nurettin Topçu böyle bir ortamda düşünen kişiliği ile var olmuştur. Bu memleket, Namık Kemal’den beri Nurettin Topçu gibi hürriyet ve demokrasi savunucusu görmedi.”

“Batılılaşmaya karşıydı”

Nurettin Topçu’nun “Batı’yı taklit etmek kendini tekrar etmektir” sözüyle konuşmasına başlayan Mehmet Sılay, “Nurettin Topçu, Batılılaşmaya karşıydı. Nurettin Topçu fikriyatı ile birçok genci sokaklardan alıp kitaplara yönlendirmiştir.”

Onu anlayamadılar

Prof. Dr. Ergün Yıldırım, “Nurettin Topçu, moderniteyi uygulayan, düzenleyen ve düşünen, düşündüğünü yansıtmaya çalışan birisiydi. O, kendi çağının toplumunda zirvede olmasından dolayı yalnız kalmış ve sürgüne gönderilmiştir.”

İlk fikir muhalifiydi

Mehmed Doğan, “O, hayatını Hakk’a yönlendirmiş bir kişiydi. Fikirlerini açıkça söyleyen ve harekete geçiren bir edebiyatçıydı. O, döneminin en aykırı düşüncelerini açıkça ifade ederdi. Makalelerinde dini atıfları sıkça kullanırdı. Edebiyatımızda fikirleriyle ön plana çıkan edebiyatçıydı” dedi. Öte yandan Doğan, Nurettin Topçu’nun ilk fikir muhalifi olduğunu kaydetti.

Hafta boyunca devam ediyor

Bu yıl 5’ncisi düzenlenen İstanbul Edebiyat Festivali ‘Ustaların İzinde’ teması işleniyor. Türk Edebiyatı’nda derin etkileri olan 5 büyük edebiyatçı tüm yönleriyle ele alınıyor. Festivalin ilk gününde Necip Fazıl Kısakürek, ikinci gününde (19 Kasım) Nurettin Topçu anlatıldı. Üçüncü gününde (20 Kasım) Cemil Meriç, dördüncü gününde (21 Kasım) Sezai Karakoç, beşinci gününde de (22 Kasım) Nuri Pakdil anlatılacak.

Yarın Cemil Meriç günü

Edebiyat Festivali’nin ilk iki gününde Necip Fazıl Kısakürek ve Nıurettin Topçu ele alındı. Yarın (20 Kasım) Türk edebiyatına büyük katkıları olan Cemil Meriç’in eserleri, edebiyatı, şahsiyeti gibi özellikleri anlatılacak. Program saat 13.00’da başlayıp 20.00’a kadar sürecek.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2013, 21:56
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13