Nurettin Taşkesen: “Kudüs İçin Birlik Ruhu Şart”

Araştırmacı yazar Nurettin Taşkesen, yeni yayımlanan “Özgür Kudüs’ün Şifresi” adlı kitabı bağlamında, Selahaddin Eyyubi ve Kudüs’ü anlattı. Kudüs’te geçmişte yaşanan birlik ruhuna vurgu yaptı.

Nurettin Taşkesen: “Kudüs İçin Birlik Ruhu Şart”

Geçmişten günümüze Kudüs’ün tarihçesini özetle anlatan Nurettin Taşkesen, konuşmasına şöyle başladı:

“15 Temmuz 1099 tarihinde Haçlılar tarafından işgale ve büyük bir katliama maruz kalan Kudüs’ün kurtarılması için Müslümanları, İslam’ın bayrağı altında toplamayı başaran Selahaddin Eyyubi, zihinlere de Kudüs'ü fethetme şuurunu yerleştirmişti.”

Selahaddin Eyyubi’nin siyasi ve askerî deha olduğunu vurgulayan Taşkesen konuşmasına şöyle devam etti:

“Sultan'ın Kudüs fethinden önce kazandığı Hıttin Zaferi ve kısa zamanda bütün Filistin'i fethetmesi, onun siyasi ve askerî dehasını göstermekteydi. Ömrünü Kudüs’e adayan merhametli Sultan, duyarsız insanlara karşı ‘Kudüs işgal altındayken, bir Müslüman nasıl gülebilir, nasıl keyifle yiyip içebilir, nasıl rahat uyuyabilir?’ demişti. İslam ülkelerinin günümüzdeki parçalanmış durumuna çok benzeyen bir dönemde Selahaddin Eyyubi’nin hayatı boyunca uyguladığı siyaset, bize Özgür Kudüs’ün Şifresini vermektedir. Yeter ki onun hayatını dikkatlice okuyup bize verdiği mesajları anlayabilelim.

Selahaddin Eyyubi’nin yüksek ideali için yaşayan örnek bir komutan olduğnu hatırlatan Nurettin Taşkesen, konuşmasını şöyle nihayet verdi:

“Sultan’ın Kudüs fethinden sonra ömrünün geri kalan son beş yılında III. Haçlı Seferi’ne karşı verdiği uzun mücadele çok önemlidir. Kudüs’ü geri almak üzere yüz binlerce askerle gelen Avrupa’nın üç kudretli Kralından birisi ölmüş, ikisi de eli boş geri dönmek zorunda kalmıştı. Fedakâr Sultan, az yedi, az içti, az uyudu, hiç gülmedi. Hazreti Ömer’in yadigârı Kudüs’ü fethederek, Müslümanlara emanet etti. 55 yıllık kısa ömrüne yüzyıllık icraatları sığdırdı. Geriye köşkler, saraylar, servet ve hazineler bırakmadı. Öldüğünde sadece 1 dinar, 37 dirhem parası vardı. Allah rahmet eylesin.

Nurettin Taşkesen, konuşmasının ardından dinleyicilerin sorularına cevap verdi. Kudüs Platformu Başkanı Belkıs İbrahimhakkıoğlu da kısa konuşmasında Kudüs davasına yeryüzündeki bütün Müslümanların sahip çıkması gerektiğini söyledi. Program çekilen hatıra fotoğrafları ve yazarın dinleyicilere kitaplarını imzalaması ile son buldu. Nurettin Taşkesen’in Mihrabad Yayınları arasında Esaret 1916, Yüzyıllık Hasret Kudüs 1917, Osmanlı Coğrafyasında İstihbarat Teşkilatları, 70 Yıllık Filistin Dramı Nekbe 1948 Büyük Felaket ve Özgür Kudüs’ün Şifresi Selahaddin Eyyubi adlı eserleri yayımlanmış bulunuyor.

Yayın Tarihi: 12 Şubat 2019 Salı 01:00 Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 15:23
banner25
YORUM EKLE

banner26