Nida'da 'Seyyid Kutub Yorgunluğu' dosyası

Nida dergisinin 173. sayısı çıktı.

Nida'da 'Seyyid Kutub Yorgunluğu' dosyası

 

Nida dergisinin 173. sayısı çıktı. Dergi, ‘Seyyid Kutub Yorgunluğu' başlığıyla çıktı.

Niçin ‘Seyyid Kutub Yorgunluğu' konusu seçildiğini dergi şöyle açıklıyor: "Bizim açımızdan bunun cevabı; Seyyid Kutub hakkında söylenenleri bir kez daha tekrarlamak, ağdalı bir dille Kutub’un tespitlerini hiçbir kritiğe tâbi kılmadan yinelemek veyahut Şehit (inşallah) Kutub’u idolleştirmek hiç değil.

Amacımızın ‘ne olduğundan' evvel ‘ne olmadığından’ başlamak zorunda olmamızda aranmalıdır ‘Niçin Seyyid Kutub’ sorusunun yanıtı. Zira yeni Türkiye İslamcılığı için Kutub söylemi bir yük gibi durmaktadır. ‘Yine ve hâlâ mı Kutub’ naifliği, kümülatif fikrî bir değişim, gelişim ve derinlikten, hatta ‘Kutub’u aşma’ durumundan ziyade; savruluşu imlediği ve ifşa ettiği için rahatsızlığın ifadesi olarak durmaktadır. Yenidünya ve gerçekliğimizde Kutub, bir kambur, bir ağırlık olarak görülmektedir.

Bu sayısında Nida, Kutub’a, doğrunun merkezî konumunu değil; ‘İslâmî alternatif arayışlarının, bireysel, sosyal ve siyasal alanda sahih yöneliş çabasını’ temsil eden metaforik bir anlamını yüklemeye çalışmış."

Dergide konuyla ilgili yazısı bulunan yazarlar şöyle: Arif Arcan, Altan Murat Ünal, Ali Bulaç, Nusret Altundağ ve M. Yaşar Soyalan. Konu hakkında iki de röportaj yer alıyor: Biri Kutub üzerine çalışan Halil İbrahim Yenigün ve diğeri ise Mısrî mütefekkirlerden Muhammed İmâra röportajları.

Bunların dışında dergide Ragıb Ergün, Ömer Karataş, Yunus Namaz, İbrahim Sarmış, Adil Akkoyunlu, Hüseyin Karatay, Mehmet Çelen, Semra Kürün Çekmegil, Fatıma Neşe Tuna ve Raziyenur Özköse’nin yazıları yer alıyor.

Her ay bir mütefekkirin manifestosunu yayınlayan Nida’daki bu ayki manifesto da Metin Önal Mengüşoğlu’ndan…

Nida dergisi irtibat:

0 422 321 21 87

www.nidadergisi.com

Yayın Tarihi: 29 Ocak 2016 Cuma 10:42 Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2016, 10:42
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26