Nida'da öze dönüş irdeleniyor!

Nida dergisinin 162. sayısı “Öze Dönüş” kapak konusu ile serüvenine devam ediyor.

Nida'da öze dönüş irdeleniyor!

İnsanın özü konusu, gerçekten hassas ve önemli bir mesele olup temize yatkın olarak irdelenir. Nida dergisinin 162. sayısıda işlediği konu bu ve bu olayı şu şekilde yorumluyorlar: “İnsanın özü, onu yaratan Allah’a karşı sorumluluk şuuru ile kuşanmış olmasındandır ki temize içkindir.” Şeytanı ise ‘dışsal’ olarak niteleyen Nida Dergisi, şeytanın özün çağrışımlarına karşı kirlenmeyi, bozulmayı ve çürümeyi temsil ettiğini belirtip adalet ve tevhid’in öz’e ait argümanlar olduğunu da ekliyorlar.

Kur’an- ı Kerim’in ıslah ve ihya sürecinde insanı kötüye karşı konumlandırdığı hatırlatmasında bulunan dergi ekibi, akleden bir kalbin ‘yüce yaratıcı’ya olan sevgisinin varlığını içkin bir şekilde duyduğunu hatırlatıyor. Ayrıca şu önemli hatırlatma da derginin 162. sayısı için yayınlanan tanıtım metninde yer almakta: “‘Cehd’ ile bir dâvayı ayakta tutma, gerek modern sürüklenişe gerekse çürümeye yüz tutmuş âtıl geleneklere neşter vurma gayretidir ‘öze dönüş!’”

Bu doğrultuda “Batı karışında aldığı ağır yenilgi ile çıkış noktası arayan ıslah ve tecdid hareketlerinin temel söylemi olan ‘öze dönüş’ çağrısını işlemek isteyen” Nida Dergisi, şu yazı ve yazarlarla okuyucusunu selâmlıyor:

Nurettin Özcan “Aldanışlardan Damak Tadı Almak”, Altan Murat Ünal “Öze Dönüş Çağrısı”, Fatih Bütün “Öze Dönüşün Evrensel Veçhesi”, Nusret Altundağ “Üç İsa Tek Promete Üç Muhammed”, Mehmet Ulukütük “Çağdaş İslâm Düşüncesinde Öze/ Kaynaklara Dönüş Söylemi”, Arif Arcan “Öze Dönüş Kavramsallaştırmasının Saflaştırıcı Kökenleri ve Siyasallığın Art Alanları”, Murat Zengin “Öze Dönüş Efsanesi ya da Boruya Giren Suyu Kim Çıkarak”, Adil Akkoyunlu “Öze Dönüş Vahye Dönüştür”, Ferhat Çiftçi “Ada’m” başlıklı yazılarıyla dikkat çekiyor. Yine bu sayıda Fatih Bütün’ün Halil İbrahim Yenigün ile yaptığı röportaj ile Selva Zeyveli’nin Hülya Yazıcı ile ‘resmin anlamında ve sanatta yer tuttuğu alana dair’ yaptığı söyleşi yer alıyor. Fatıma Neşe Tuna imzalı “Hasbihal” ile Pierre Lory imzalı “Sünnîliğin Tarihi” başlıklı metinler de Nida okuyucusunu bekliyor.

 

Esad Eseoğlu haber verdi

 

Yayın Tarihi: 28 Ocak 2014 Salı 01:01 Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2014, 01:01
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26