Nida'da 160'a 1 kala!

Mayıs- Haziran sayısında ‘mahremiyet’i konu edinen Nida, değişim, çürüme ve süreklilik denkleminde işliyor konuyu.

Nida'da 160'a 1 kala!

Mayıs- Haziran sayısında ‘mahremiyet’i konu edinen Nida, değişim, çürüme ve süreklilik denkleminde işliyor konuyu. Tanıtım yazısında modern olanın dînî olanın belirleyiciliğine tahammül edemediğini ve post- modern olanın ise dînî algı üzerindeki oyunuyla sebep olduğu dönüşüm hasebiyle dinle sorunsuzmuşçasına verdiği pozu hatırlatıyor ve ekliyor: “Fakat bir şartla; din, ‘öteki’ üzerinde belirleme, tanımlama ve davet etme mahiyetinden sıyrılmalı; kendisini ‘hak’ diğerini ise ‘bâtıl’ olarak değerlendirmemelidir.”

Sosyal ağların hayatı kuşatmasını söz konusu eden Nida dergisi, kamusalın tespitinin zorluğundan bahsedip ‘mahrem’in anlaşılmasının yolunun kamusalın sınırlarını belirlemekte olduğuna dikkat çekiyor.

Nida dergisinin 159. sayısında Nurettin Özcan “Müfit Bey Kaçıncı Maddedeyiz”, Altan Murat Ünal “Mahremiyet Algısı Değişiyor mu”, Hikmet Zeyveli “Kur’an’da Yahudilere Yapılan Tarihi Atıfları Doğru Anlamak”, Fatih Bütün “Cinler Şeytanlar ve Haber Hırsızlığı”, Mücahid Sağman “Mahremiyet Nesneleştirir mi”, Mehmet Ulukütük  “Aklın ve Felsefenin Epistemik ve Dilsel Mahremi”, Hüseyin Karatay “Zan”, Selma Elmas “Erkekler Bu Dergiye Bakmasın Aman ne Ala ne Ala”, Muhammed T. Çalışkan “Tükenmekte Olan Yanımız”, Mustafa Doğan “Kayıp Zaman” ve Ali Yalçın  “Müşrik Kasaplar” yazılarıyla yer alıyor. Ayrıca Yunus Polat’ın Alev Erkilet ile mahremiyet, moda ve aile üzerine yaptığı söyleşi, Fatih Bütün’ ün Abdurrahman Arslan ile yaptığı röportaj ile Mücahid Sağman’ın Mehmet Emin Babacan ile mahremiyet ve sosyal medya üzerine yaptığı söyleşi okuyucuyu bekliyor.

 

Esad Eseoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2013, 23:55
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ersin ertuğrul
ersin ertuğrul - 6 yıl Önce

16 yıldır fikir verme çabasını güttüğü aşikar olan Nida, her sayıdaüzerine ekleyerek, ilmi, fikri, edebi ve ekstetik yönlerden daha iyi ve güzele doğru yol almakta görünüyor.Nida'ya daha uzun yıllar okurlara bu hassas çabayı sunmasındadestek olmak onu takdir, eleştiri ve önerilerimizle semerelendirmekfikri ve ilmi hayatımıza da katkı sağlayacaktır görüşündeyim.Düşünen ve özgün şahsiyetleri besleyen gayretleri takdirleselamlıyoruz.

banner19

banner13