Nice şairler geçti Nişantaşı'ndan

13 Mayıs Pazartesi günü başlayan 4. Nişantaşı Şiir Günleri, 16 Mayıs’ta yapılan şiir şöleni ile sona erdi.

Nice şairler geçti Nişantaşı'ndan

13 Mayıs Pazartesi günü başlayan ve 4. Nişantaşı Şiir Günleri, 16 Mayıs’ta yapılan şiir şöleni ile sona erdi. İlk gün, “Öğretmenlerden Şiir Dinletisi” ile başlayan etkinliklerin ikinci gününde ‘Ustalara Saygı’ bağlamında şair Refik Durbaş söyleşisi gerçekleştirildi. Nişantaşı Nuri Akın Anadolu Lisesi’nin güzel atmosferi ve öğrencilerin yoğun ilgisi karşısında Refik Durbaş bir hayli memnun görünüyordu. Kitaplarını imzalayan Durbaş, öğrencilerle bol bol sohbet etti.

Etkinliklerin üçüncü gününde ise, önceki yıllarda olduğu gibi farklı alanlardaki edebiyatçılar Nuri Akın Anadolu Lisesi’nin sınıflarında öğrencilerin misafiri oldu. Edebiyatımızın Ağır Misafirleri Sınıflarımızda başlığıyla; Yaşar İliksiz, Işık Yanar, Güray Süngü, Osman Koca, Mehmet Yüzücü, Yusuf Tosun, Yunus Emre Özsaray ve Filiz Çelik öğrencilerle buluştular. Sınıflardan çıkan şair ve yazarlar, moderatörlüğünü Hüseyin Akın’ın yaptığı “Hayatımızın neresi roman?” başlıklı bir de panel gerçekleştirdiler. Panelin ardından ise “Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi- Güzel Sanatlar Bölümü Çok Sesli Korosu” bir konser verdi.

İlk günden başlayarak öğrencilerin büyük bir ilgi ve samimiyetle takip ettiği 4. Nişantaşı Şiir Günleri’nin kapanış günündeki şair-öğrenci buluşmaları ve şiir şöleni ise birçok kurumsal organizasyonu kıskandıracak düzeyde başarılıydı. Nuri Akın Anadolu Lisesi’nin ağaçlarla dolu yemyeşil bahçesinde tüm hazırlıklar önceden yapılmıştı. Katılımcı şairler, kendileri için hazırlanan farklı masalarda öğrencilerle buluştular ve her masada şiirler okundu; şiir konuşuldu.

Ardından salona geçildi ve Nuri Akın Anadolu Lisesi öğrencilerinin çağdaş Türk şiirinin önemli temsilcilerine ait şiirleri seslendirdikleri bir performans sahnelendi. Programın sonunda da Zeynep Köyü, Metin Kaygalak, Özcan Ünlü, Gonca Özmen, Gökhan Arslan, Baki Ayhan T., Hüseyin Karaca, Hüseyin Akın, Alper Gencer, Berna Olgaç, Mustafa Fırat, Mehmet Öklü, Hasip Bingöl ve Sıddık Ertaş şiirlerini okudu.

Şairler; bu kadar güzel bir programa katıldıkları için mutluluklarını dile getirdiler ve başta programın mimarı Hüseyin Akın olmak üzere okul yönetimi ve öğrencilere şükranlarını sundular.

 

Hüseyin Karaca haber verdi

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2013, 15:50
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13