banner17

Ney Ustası İbrahim Benlioğlu Vefat Etti

Uludağ İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisi İbrahim Benlioğlu âlem-i cemâle irtihal eyledi. Cenazesi bugün ikindi namazını müteakip Bursa/Nilüfer Fadıllı köyünde defnedilecek.

Ney Ustası İbrahim Benlioğlu Vefat Etti

Bursa’da ney denince akla ilk gelen isim, İbrahim Benlioğlu. Ney üflemeyi ve ney yapımını meşhur ney üstadı Niyazi Sayın’dan öğrenen İbrahim Hoca tarihi Irgandı Köprüsü’nde Dem Sanat adıyla bir topluluk kurmuştu. Türk Mûsikîsi’ne gönül veren herkes için burası huzur tedavisi yapan bir şifâhane; Allah dostlarının toplanıp hasb-i hâl ettiği bir dergâh; her neşveden insanın kendisini ait hissedebildiği bir ev gibiydi. Şimdi o ev babasız kaldı; İbrahim Hoca hakiki yurduna, tecellîlerine bu dünyada mazhâr olduğu Cemâl âlemine göçtü. Kendisi derslerinde bazen “Âvâzeyi bu ‘âleme Dâvûd gibi sal/Bâkî kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş” beytini nutk eylerdi. Dâvûdî bir hoş sadâ bırakarak sırrı terennüm eyledi. Geriye neylerini, temiz ismini ve güzel ahlâkını miras bırakarak gitti. Aile ve dostlarının, sevenlerinin, talebelerinin başı sağolsun. Mekânı cennet, makâmı âlî, yeri Peygamber yanı olsun.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2018, 17:42
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mümin çarıkçı
Mümin çarıkçı - 8 ay Önce

Değerli hocamıza Allah’tan rahmet diliyorum, ailesine ve bütün tanıyanlara da Rabbim’ den sabır vermesini niyaz ediyorum. Mekanı cennet olsun.

Nimet Baykurt
Nimet Baykurt - 8 ay Önce

Mekanınız cennet olsun çok kıymetli öğretmenim. Mezun olalı 16 yıl oldu ama irtibatımızı koparmamıştık. Söylenecek söz yok yeriniz doldurulamaz. Değerli ailesine ve tüm sevdiklerine başsağlığı diliyorum.

banner19

banner13

banner20