Nereden geldik, nereye gidiyoruz?

36. Zafer yılını kutlayan Bilim-Araştırma dergisi Zafer, 36 yıl ve 421 sayıdır Adapazarı’nda yayın etkinliğini sürdürüyor.

Nereden geldik, nereye gidiyoruz?


36 yıl şevkle okuyucuyu selamlamak, bir dergi için üstün bir gayret ve azmi gerektiriyor. Dile kolay görünen, Mevla’nın bereketinin tecelli ettiği bir çile, ilim ve vefa yolculuğu bu. Kalabalık bir kalem kadrosu var Zafer’in. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Prof. Dr. Sefa Saygılı, , Selim Gündüzalp, Ümit Şimşek, Metin Karabaşoğlu, yazarlarından bazıları..

Zafer dergisi, ‘Bismillah’ deyip 36.yılın yeni yüzünde kapak konusu olarak ‘Hayat nedir?’, ‘Nereden geldik, neyiz, nereye gidiyoruz?’ sorularına Risalelerin ışığında yeniden cevap arıyor. Orta sayfa sohbeti olarak da Mehmed Kırkıncı Hocayla bir söyleşi gerçekleştirilmiş.

Bilim ile dini bilgileri örtüştürdüZafer dergisi Şubat 2012

Bilimsel ve psikolojik bir dergi Zafer. Bilimsel vakalara Risalelerin penceresinden bakıyor, ilim ve hikmet nazarıyla yani. İnsan psikolojisini itidal üzre kılma çabasında. ‘Kendini bilen Rabbini bilir’ düsturuyla hareket ediyor. Düşündüren bir tarafı var. Her okurun istifade edebileceği bir çeşitlilik hâkim dergiye. Hem görsel hem içerik açısından. Araştırmalar, alıntılar, sohbetler, hikemi hikâyeler, bilimsel açıklamalarla zihne bir dinçlik, kalbe iman katıyor.

Ümit Şimşek, ‘Hayat nedir?’ başlıklı yazısıyla Bakara suresinin 28.ayetinin bir yorumunu sunmuş okuyucuya. Evrim teorisine Kur’an’dan bir ayetle cevap vermiş Şimşek. Dikkatli okunduğunda bu yazının zihni düşünmeye sevk ettiğini söyleyebiliriz. Söz konusu yazıda Ümit Şimşek, Yaratılış teorisinin tesadüflerle açıklanamayacağını, hayatın kaynağının ‘ihya’ edici olma vasfıyla Allah c.c.,  insanın cansız maddeden teşekkül edip ona can verenin hayat sahibi Yüce Yaratıcı olduğunu, bir çekirdekte bir tohum taşımanın hikmetinin hakikatin dairesinde kalarak anlaşılabileceğini ifade ettikten sonra cansızken bedenimize can bahşedenin Hay ismiyle müsemma Allah c.c.  olduğunu, ‘Nasıl olur da Allah’ı inkâr edersiniz ki, siz cansız iken o size can verdi’ ayetine göre tefsir ediyor.

Hakikat tek değil

Metin Karabaşoğlu’nun ‘Hakikatin Renkleri’ başlıklı yazısı, hakikaten etkileyici bir yazı. Celal ve Cemal sıfatlarının yansımalarını Asrısaadet’ten örneklere yer vererek düşünme melekelerimizi harekete sevk eden yönleriyle zihinde yer ediyor. Modern ve postmodern algıya en güzel cevap olmuş Hakikatin Renkleri. Hakikatin tek değil birden fazla olduğunu savunan modern zihne ve gerçekliğin parçalılığını savunan, flu bir gerçeklik imgesi sunan postmodern paradigmaya Asrısaadet’ten yaşanmış kesitlerle cevap niteliğinde bir öze dönüş örneği sergilemiş. Karabaşoğlu’nun Hakikatin Renkleri başlıklı yazısı Vâhid ve Ehad ismişeriflerinin bir yorumu şeklinde okunabilir.

Ümit Şimşek ve Metin Karabaşoğlu birer Risale-i Nur işçileri. Allah ikisinin de kalemini bereketli kılsın.

Zafer’de bir Bilim ve Danışma Kurulu teşekkül ettiğini, ayrıca Adapazarı Yenicami-Çıracılar semtinde sohbet, seminer ve etkinliklerin yer aldığı bir Kültür Merkezi kurulduğunu haber vermiş olalım.

Kültür Merkezinin yeni yeteneklerin merkezi olmasını temenni edelim.

 

Mustafa Celep, değindi

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2012, 04:04
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13