Necmeddin Tozlu'ya vefa

Prof. Dr. Necmeddin Tozlu 'Erdemli Toplum Yolunda Bir Ömür' başlıklı bir saygı programı düzenlendi.

Necmeddin Tozlu'ya vefa

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın işbirliğiyle 20 Mayıs Cumartesi günü Prof. Dr. Necmeddin Tozlu için “Erdemli Toplum Yolunda Bir Ömür” başlıklı bir saygı programı düzenlendi. 

Açılış konuşmasında Türkiye’nin kültürüne, sanatına, edebiyatına, fikir hayatına katkı sunan önemli isimleri TYB İstanbul Şubesi’nin tarihî atmosferinde ağırlamaya özen gösterdiklerini anlatan Bıyıklı, her ay gerçekleşen saygı ve anma programlarıyla birçok abide şahsiyeti gündeme taşıdıklarını belirtti. “Necmeddin Tozlu Hocamız, bu ülkenin eğitim ve kültür hayatına büyük katkılar sundu. Kendisine bugüne kadar yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür etmek için buradayız.” diyen Mahmut Bıyıklı, Tozlu’yu yetiştirdiği nesillerle aynı çatı altında buluşturmaktan ötürü mutluluk duyduklarını söyledi.

Tozlu’nun yakın dostlarının ve sevenlerinin de katıldığı ve Prof. Dr. Vefa Taşdelen’in moderatörlüğü üstlendiği buluşmada konuşan Muzaffer Doğan, Tozlu’nun Türkiye’nin her yerinden gelen talebelerini tek tek selamlayarak vefanın inancımızın bir gereği olduğunu hatırlattı. Uzun süredir üzerinde düşündükleri Tozlu’ya vefa programının gerçekleşmesinden ötürü yaşadıkları mutluluğu ifade etti. Prof. Dr. Necmeddin Tozlu’ya Şeref Beratı’nı veren TYB Şeref Başkanı Mehmed Doğan ise, Tozlu’nun rastgele bir akademisyen olmadığının altını çizerek Necip Fazıl muhibbi olduğunu söyledi. Tozlu’nun üniversite dışına taşmış bir ilim adamı olduğunu anlatan Doğan, “İnanıyorum ki, Necmeddin Tozlu daha çok talebe yetiştirecektir.” dedi.

Programın sonunda konuşan Prof. Dr. Necmeddin Tozlu, insana yatırım yapmanın ve insan yetiştirmenin önemine değinerek, bu meseleye daima hayati bir ihtiyaç olarak yaklaştığını ifade etti. Gelecek tasavvurunun bir aydının öncelikli görevlerinden olduğunu anlatan Tozlu, insanlığın değerlerinden uzaklaştığını ve bu uzaklaşmanın modernleşme olarak sunulmasının nesillere verdiği zararları dile getirdi. Müslümanlar olarak kaybettiklerimizin farkında olmamız gerektiğini söyleyen Tozlu, “Müslüman düşünürün durumları tespit etmesi ve çözüm üretmesi gerekir.” dedi.

Programda Türkiye'nin dört bir yanından gelen yazar ve akademisyenler birer konuşma ile Necmeddin Tozlu’ya dair duygu ve düşüncelerini dile getirdiler.

Yayın Tarihi: 22 Mayıs 2017 Pazartesi 16:52 Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2017, 16:52
YORUM EKLE

banner19

banner36