Necip Fazıl'ın arkadaşı konuşacak

Büyük Doğu’nun Yazı İşleri Müdürlüğünü yapan Avukat Hüseyin Rahmi Yananlı, 19 Nisan’da “Hukuk ve Vicdan”ı anlatacak.

Necip Fazıl'ın arkadaşı konuşacak

Türkiye’nin efsane olan dergilerinden Büyük Doğu’nun Yazı İşleri Müdürlüğünü yapan Avukat Hüseyin Rahmi Yananlı, Bâbıâli Sohbetleri’nde “Hukuk ve Vicdan”ı anlatacak

Tanınmış hukukçu ve Büyük Doğu Dergisinin Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Rahmi Yananlı, “Bâbıâli Sohbetleri”nin 100. programına konuk olacak. Üstat Necip Fazıl Kısakürek ile birlikte uzun yıllar çalışmış bulunan Yananlı konuşmasında, “Hukuk ve Vicdan” meselelerini anlatacak. Uzun seneler avukatlık yapan, halen mesleğini devam ettiren Hüseyin Rahmi Yananlı’nın sohbet toplantısı, 19 Nisan Perşembe günü Timaş Kitap Kahve’de saat 18.00’de başlayacak.

Avukat Hüseyin Rahmi Yananlı, Türkiye’de her dönemde gündemde olan “hukuk” ve “vicdan” konularını dile getirecek. Yananlı, konuşmasını tamamladıktan sonra dinleyicilerin sorularına cevap verecek. Toplantıyı Mehmet Âkif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı Başkanı yazar Mehmet Cemal Çiftçigüzeli idare edecek.

Necip Fazıl’la birlikte çalıştı

Cumhuriyet devrinin büyük şairi, “Şairler Sultanı” Necip Fazıl Kısakürek ile birlikte çalışan Hüseyin Rahmi Yananlı, 1930 yılında Gaziantep Kilis’in Yananlı Köyü’nde doğdu. İlk ve orta tahsilinden sonra Hukuk Fakültesi’nde okudu ve hukukçu oldu. Uzun yıllar avukatlık yaptı, hâlen bu mesleğini sürdürüyor. Geçmiş yıllarda Necip Fazıl Kısakürek’in Büyük Doğu dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yapan Hüseyin Rahmi Yananlı, bazı eserleri de yayıma hazırladı. Yananlı’nın Allah Vardır ve Birdir isimli eseri geniş bir okuyucu kitlesine ulaştı. Yazarımızın imzasını taşıyan ve yayına hazırladığı eserlerin bazıları şöyle: Şehbenderzâde Filibeli Ahmet Hilmi’nin İslâm Tarihi, Alimlerin Zorlukları Erenlerin Edepleri (Selim Deivane El-Kırimî, Nimet-i İsâm, Büyük İslâm İlmihali, Sohbetname-Biatname-Devre-i Arşiyye, Sun’ullah Gaybî, Şeyh-i Ekber’i Niçin Severim? (Mehmed Ali Ayni), Hazret-i Dil-i Dana Oğlan Şeyh İbrahim Efendi Külliyatı.

 

Rabia Önder haber verdi

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2012, 01:43
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13