Necip Fazıl okumaları başladı

TYB İstanbul Şubesi'nde Muzaffer Doğan Necip Fazıl'ı anlattı.

Necip Fazıl okumaları başladı

TYB İstanbul Şubesi’nde düzenlenen Muzaffer Doğan’la Necip Fazıl Okumaları başladı. İBB’nin katkılarıyla her ay düzenli olarak yapılan Necip fazıl Okumaları’nda Muzaffer Doğan, Üstad Necip Fazıl’la hatıralarına yer verirken Üstad’ın şiirlerinden örnekler de sundu.

Üstad’ın yakınında bulunmuş bir isim olarak Muzaffer Doğan, Necip Fazıl’ın hayatından kısa kesitlerle O’nun mücadelesini ve kahramanlığını anlatarak, genç neslin O’nun hayatını çok iyi bilmesi ve O’ndan gerekli dersi alması gerektiğini ifade etti.

Üstad’la Abdülhakim Arvasi Hazretlerinin buluşmasını Mevlana’nın Şems ile karşılaşmasına benzeten Muzaffer Doğan, Mevlana’nın ‘kum tanesiyim ama çölün derdini taşıyorum’ şeklindeki sözüyle Necip Fazıl’ın Mavera şiirine daha çok yaklaşabileceğimizi söyledi. "Esas inciler denizin dibinde sahile vuranlar çer çöptür" sözüyle gerçek mütefekkir ve sanatçıların kendilerini ulu orta açığa vurmadıklarını, ama etrafta mütefekkir ve sanatçı olarak gezinenlerin ise çok yetersiz, liyakatsiz kişiler olduklarını söyledi.

"Necip fazıl’ı yakınen tanımayanlar O’ndaki hal ve davranışları kibir olarak değerlendiriyorlar; halbuki O’ndaki bu tavır aslında İslam’ın vakar ve celadetidir" diyen Muzaffer Doğan , Üstadın yeterince anlaşılamadığını ve O’nu daha iyi anlamak için çok okumak gerektiğini ifade etti. Üstadı okumak için 110 ciltlik kitaptan ‘O ve Ben’ ile ‘Babıali’ kitaplarını öneren Muzaffer Doğan, şiirlerinden de Çile’yi derinliğine vakıf olabilmek için çok okumak gerektiğini kaydetti.

YORUM EKLE

banner36