Necip Fazıl Ödülleri sahiplerini buldu

Star Gazetesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri’nin sahipleri açıklandı.

Necip Fazıl Ödülleri sahiplerini buldu

Star Gazetesi tarafından Üstad Necip Fazıl Kısakürek'in kültürel ve manevi mirasının yaşatılması amacıyla hayata geçirilen ve bu yıl ilki düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri’nin sahipleri açıklandı.

Düzenlenecek görkemli bir törenle sahiplerine takdim edilecek ödüllerin manevi değerinin yanı sıra maddi değeri de olacak ve her bir ödüle 20 bin lira takdim edilecek.

İkitelli'deki Star Medya binasında yapılan jüri toplantısının ardından Beşir Ayvazoğlu tarafından ödül sahipleri açıklandı. Necip Fazıl'ın büyük bir şair, düşünce ve aksiyon adamı olduğuna vurgu yapan Ayvazoğlu, onun adına şimdiye kadar bir ödül konulmamış olmasının büyük bir eksiklik olduğunu dile getirdi.

Jüri Heyeti; eser sahiplerinin, şiir, hikâye, roman, deneme, fikir-araştırma dallarında yayınlanmış tüm eserlerinin göz önüne alınarak ve incelenerek ödüllerin kime verileceğinin belirlendiğini bildirdi.

Öncelikle ödül branşlarının ve ödüllerin kimlere gideceğinin tespitini yapan Jüri Heyeti; şiir, hikâye, roman, deneme, fikir ve araştırma dallarında yayınlanmış çeşitli eserleri inceleyerek ortak karara vardılar.

Jüri Heyeti:

1. Rasim Özdenören (Yazar)

2. Beşir Ayvazoğlu (Yazar)

3. Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç (Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı)

4. Doç. Dr. Osman Konuk (Şair – Katip Çelebi Üniv. Sosyoloji Bölüm Başkanı)

5. Prof. Dr. Turan Karataş (Ankara Atatürk Kültür Merkezi Başkanı)

6. Prof. Dr. M. Fatih Andı (FSM Üniv. Edebiyat Fak. Dekanı)

Jüri Heyeti; "Necip Fazıl Saygı Ödülü"nün eserleri ve hizmetleri dolayısıyla Edebiyat Dergisi'nin kurucusu Nuri Pakdil'e verilmesinin kararlaştırıldığını, “Necip Fazıl Şiir Ödülü”nün ‘Karşılama Töreni’ isimli kitabıyla Hüseyin Atlansoy’a, “Necip Fazıl Hikâye Ödülü”nün ‘Hiçbir Şey Anlatmayan Hikâyelerin İkincisi’ isimli kitabıyla Güray Süngü’ye ve "Necip Fazıl Fikir-Araştırma Ödülü"nün Harvard Üniversitesi Ağa Han İslam Sanatları Profesörü ve Program Direktörü Prof. Dr. Gülru Necipoğlu'nun ‘Sinan Çağı’ eseri ile birlikte Prof. Dr. İsmail Erünsal'ın ‘Osmanlılarda Sahaflık ve Sahaflar’ eserlerinin ödüle layık görüldüğünü açıkladı.

NECİP FAZIL ÖDÜLLERİ - 2014:

1. Saygı Ödülü: Nuri Pakdil

2. Şiir Ödülü: Hüseyin Atlansoy

3. Hikaye Ödülü: Güray Süngü

4. Fikir-Araştırma: Prof. Gülru Necipoğlu ve Prof. İsmail E. Erünsal

Star Gazetesi, Necip Fazıl Ödülleri’ni ihdas ederek; entelektüel verimliliğe, Türkiye'de kültür sanat, edebiyat ve fikir hayatının zenginleşmesine katkı sağlayacak ödüllerin her yıl gelenekselleştirerek sürdürülmesini hedefliyor.

Star Gazetesi, önceki yıllarda Necip Fazıl'ın en büyük eseri olarak gösterilen Büyük Doğu'nun tıpkıbasımlarını da, üstadın hatırasına saygı olarak okurlarıyla buluşturmuştu.

Açıklanan ödüllerin düzenlenecek bir ödül töreni organizasyonu ile sahiplerine Haziran ayı sonunda takdim edilmesi planlanıyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Toprak
Ahmet Toprak - 9 yıl Önce

Ödüllerin verileceğinin ilanı daha haftasını doldurmadan hemen ödüllerin kimin alacağı belli oldu. Ödül kurulu ne zaman toplandı? Ne çabuk karar verdi? Verilen ödüllerde yıl sınırı var mı? Bir yıl içinde yayımlanan eserler mi ölçü alınıyor? Bir kesim tarafından heyecanla beklenen ödüller daha doğmadan ölü doğmuş oldu.

banner36