Ne romancıyım, ne şair; sadece dürüstüm

Mustafa Armağan, Hüseyin Akın ve Ali Ural Beşiktaş'ta Cemil Meriç üzerine konuştu.

Ne romancıyım, ne şair; sadece dürüstüm

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesince, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen "Cemil Meriç Günleri" 13 Ocak Çarşamba günü başladı.

Karacaahmet’teki kabri başında yapılan ilk törende Kur’an tilaveti ve dualar okundu. Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi’nden bir grup öğrencinin de hazır bulunduğu kabir ziyaretinde Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı ve Hüseyin Akın yaptıkları kısa açıklamalarla Cemil Meriç’in 100. doğum yılı nedeniyle bir kez daha hatırlanmasının önemine değindiler.

Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi'ndeki açılışta konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, etkinlik için çok emek harcandığını belirterek, "Söz konusu Cemil Meriç ise yürekten gelerek daha fazla konuşmak, bir sevgi seli olarak onu ifade etmek gerekiyor. Gençlere çok faydalı olacak bir çalışma oldu. Değer bilme, kadirşinas olma anlamında, hepimizin ortak noktasının Cemil Meriç olması çok önemli" dedi.

Etkinliğe katılan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Meriç'in yerlilik endişesini önemsediğine vurgu yaparak, "Cemil Meriç, benim düşünce hayatımda çok etkili olmuştur. Cumhuriyet tarihinin en çok iz bırakan düşünürlerindendir. Türk ilim ve irfan dünyasının en önemli şahsiyetlerinden Cemil Meriç'i gençliğimde kendime bir parça pusula yaptım. Mehmet Akif'le Tevfik Fikret'i, Cevdet Paşa'yla Namık Kemal'i barıştırma, siyasetten bağımsız ortak değerler olarak pekiştirme fikrini biz Cemil Meriç'ten öğrendik" dedi.

TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı da öncü ve örnek isimleri yeni nesillerle tanıştırma gayesinde olduklarını dile getirerek, şöyle konuştu: "Türkçemizi ve bu toprakları güzelleştiren birçok düşünür, aydın ve sanatçımız var. Biz TYB olarak günümüzün irfan ve kültür yıldızlarını bu nesle göstermek istiyoruz. Bugün Cemil Meriç için buradayız. Başka bir gün başka bir yerde olacağız. Bu etkinliklerde gençlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyoruz."

Ne romancıyım, ne şairim, ne de tarihçiyim; sadece dürüstüm

Etkinlik kapsamında düzenlenen panele katılan tarihçi, yazar Mustafa Armağan, konuşmasında dilin önemine dikkati çekti. Cemil Meriç'in "Bu Ülke" isimli kitabını 16 yaşındayken aldığını dile getiren Armağan, şu bilgileri verdi: "Bir anda bir anaforun içine düştüm. O yaşta bunları anlayabilmek, bugünkü gibi hakkıyla değerlendirmek mümkün değil. Kitaplarında geçen, bilmediğim bazı kelimeleri çözmem 30 yılımı aldı. Cemil Meriç'le, onun kitaplarıyla hemhal olmaya başlamanın, benim dünyamı nasıl genişlettiğini çok sonra anladım ve birçok konuşmamda, yazımda onun cümlelerini tekrar ettiğimi fark ettim. Dilimizdeki fakirleşme ve cılızlaşma düşünce ve kültürü etkiliyor, bölünmeler oluyor. Kültür çok narin bir şeydir ona özen göstermeli." Cemil Meriç’in mütefekkir açlığı çekilen bir ülkede yetişmiş önemli bir mütefekkir olduğunu kaydeden Mustafa Armağan, Meriç’in en çok üzüldüğü konulardan birisinin de dil zenginliğimizin dünyamızdan kaybolması olduğunu söyledi.

Panelde konuşan Hüseyin Akın, Cemil Meriç’i lise yıllarında ‘Bu Ülke’ kitabıyla tanıdığını belirterek ‘Cemil Meriç okumak bize ne kazandırır’ sorusunu cevaplarken şunları söyledi:’ “Cemil Meriç okumak kafa karıştırır. Bu yüzden okunmalıdır. Kelimeler üzerinde düşünmeye çağırır bizi. Doğunun klişeleşmiş düşüncesiyle yetinilmemeyi, kelimelerin künhüne inmeyi önerdiği için okunmalıdır. Kelimelerin istikbal ve mazi arasında bir köprü kurmasını istediği için okunmalıdır.’’

Ali Ural da "Onu tanımanın yolu, 'Bu Ülke' kitabının kapağını açmaktan geçer. Çünkü oradan size açılacak yol, bizim anlatacaklarımızdan daha farklı bir yere götürecek sizi. 'Ne romancıyım, ne şairim, ne de tarihçiyim. Sadece dürüstüm' diyor. Önce dürüst ol, sonra üzerine ne inşa edersen et" diye konuştu. “Büyük yazar içinden gelen sesi olduğu gibi söyleyen, haykıran birisidir” diyen Ali Ural, Cemil Meriç’in bu manada büyük bir yazar olduğunu kaydederek ‘‘Üstad Meriç, kelimelerin şairler ve yazarlar tarafından en güzel biçimde dirildiğini söylüyor, O’na göre kalem en büyük silahtır.’’ dedi.

Yayın Tarihi: 14 Ocak 2016 Perşembe 11:43 Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2016, 17:23
banner25
YORUM EKLE

banner26