Nasreddin Hoca'nın biri bir gün…

13 Nisan’da İsmail Güleç, Nasreddin Hoca fıkraların hikâyesini, tasavvufi gelenekte fıkra anlatmanın yeri ve önemini anlatacak.

Nasreddin Hoca'nın biri bir gün…

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi, Kırkambar Kitap etkinliği kapsamında 13 Nisan Cumartesi günü Doç. Dr. İsmail Güleç’i misafir ediyor. Güleç “Nasreddin Hoca'nın Biri Bir Gün…” isimli kitabı üzerine konuşacak.

Hiç şüphesiz Nasreddin Hoca fıkralarının vermek istediği mesajlar vardır. Bunları düz ve derin anlam olarak kabaca ikiye ayırabiliriz. Düz anlamı daha çok toplumun geneline yönelik, iyiliği, güzelliği teşvik eden, kusurları kötüleyen ve sakındıran mesajlardır. Derin anlam ise fıkraların içinde gizlenmiş olan irfânî bilgilerdir. Bu kitap, Nasreddin Hoca fıkralarının derin anlamlarına dikkat çekmekte, mutasavvıfların bu fıkralara ilişkin yorumlarını naklederek insanımıza Nasreddin Hoca’yı farklı bir yönüyle tanıtmaktadır.

İsmail Güleç, uzun süren bir süreçte topladığı fıkraların hikâyesini, tasavvufi gelenekte fıkra anlatmanın yeri ve önemi üzerinde durarak kitabın öyküsünü anlatacak.

BİSAV’ın Şakir Kocabaş Salonunda gerçekleştirilecek olan program 16.00’da başlayacak.

Adres: Vefa Cad. No: 41, Vefa/İstanbul

 

Meryem Uçar haber verdi

Yayın Tarihi: 09 Nisan 2013 Salı 23:14 Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2013, 23:40
YORUM EKLE

banner19

banner26