Namuslu bir bakanın yaşamöyküsü

Sadık Yalsızuçanlar'dan yepyeni bir eser kitap raflarında yerini almak üzere.

Namuslu bir bakanın yaşamöyküsü

Sadık Yalsızuçanlar’ın yeni kitabı Timaş Yayınlarından çıkıyor. Yalsızuçanlar’ın bu kitap üzerinde çalıştığını Eylül 2010’da dünyabizim’de çıkan bir haberde duyurmuştuk. Artık bu kitap ete kemiğe bürünüyor.

Yalsızuçanlar, daha önce “Dem” adlı kitabında Said Nûrsi Hazretlerinin yaşamını kendi gözüyle kaleme almıştı. Vefa Apartmanı isimli yeni romanı anlatı türüne yakın. Kitap Tevfik İleri’nin yaşamını anlatıyor. 

Tevfik İleri kimdir?  

Tevfik İleri, Demokrat Parti döneminde milletvekili olmuş, bakanlık yapmış bir isim. Kendi döneminde imam-hatip liselerinin açılmasında büyük mücadele vermiş. Ayrıca Bayındırlık alanında çok iyi işler yapmış. Yalsızuçanlar’ın söylediğine göre memleket aşkıyla dolu biri. İTÜ mezunu, MTTB’de etkin bir görev yapmış. İdamla yargılanmış, müebbet hapse mahkûm olmuş, sonra da kanserden vefat etmiştir. Anlaşılacağı gibi Türkiye tarihinde önemli bir göreve sahiplik etmiş. Yıllar boyu bakanlık, milletvekilliği yapmasına rağmen mal mülk sahibi olamamış. Hakka, hukuka önem vermiştir.  
 
Sadık YalsızuçanlarKitap Niçin Yazıldı? 
 
Yalsızuçanlar, yazdığı bu kitabı Tevfik İleri’nin aziz hatırasına ve kitabı yazarken kendisine çok yardımcı olan Tevfik İleri’nin çocukları ve eşine armağan etmiş. Kitabın oluşum süreci, yazarın Tevfik İleri’nin günlüğünü okumasıyla başlıyor. Yazar bu işi bir keşif olarak görüyor. Kitabın yazılmasına, eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik vesile olmuş. Yalsızuçanlar’ın Hüseyin Çelik’e yeni romanını hediye ettiği bir zamanda, Çelik’in yazara Tevfik İleri’nin yaşamını yazsan ne güzel olur demesiyle başlayan bir eser esasen. Kitabın yazılış amacı, Türkiye’nin tarihinde namuslu insanların da çokça olduğunu göstermektir. Hem böyle şahsiyetlerin unutulmaması, hem de örnek teşkil etmesi açısından iyi bir örnek.  
 
Vefa Apartmanı ise bugün Kocatepe Camii’nin karşısındaki yokuşta yer alan bir apartman. Bu apartman, Tevfik İleri’nin yaşamöyküsünün acılarını ve hatıralarını barındıran bir yer.

Vefa Apartmanı Mart ayının başında Timaş Yayınlarından çıkacak inşallah…

 

Orhan Özekinci kitap çıkmadan bilgi edindi

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2011, 10:46
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
....
.... - 8 yıl Önce

timaşın kitapları çok pahalı. böyle güzel insanlar maddiyatı daha az önemseyen insanlarla çalışmalılar bence...

rizeli
rizeli - 8 yıl Önce

tevfik ileri yi memleketi olan rize de dahi vatandaşlara sorsanız size en fazla aynı isimdeki meslek lisesini gösterir. evet tevfik ileriyi ne kadar tanıyoruz ne kadar biliyoruz. mustafa armağan in şu yazısını gyy' nin müsaadesi olursa eklemek istiyorum;

http://www.mustafaarmagan.com.tr/bir-memleket-sevdalisi-tevfik-ileri.html

banner19

banner13