Namık Kemal'in 'Hürriyet Gazetesi' kitaplaştı

Gazeteci, yazar ve şair Namık Kemal'in, Ziya Paşa ile Avrupa da çıkardığı gazete Hürriyet , VakıfBank Kültür Yayınları (VBKY) tarafından kitaplaştırıldı.

Namık Kemal'in 'Hürriyet Gazetesi' kitaplaştı

Gazeteci, yazar ve şair Namık Kemal in, Ziya Paşa ile Avrupa da çıkardığı gazete Hürriyet , VakıfBank Kültür Yayınları (VBKY) tarafından kitaplaştırıldı.

Gazetenin yüz sayılık tüm koleksiyonu, iki cilt kitap olarak Sürgünde Muhalefet: Namık Kemal'in Hürriyet Gazetesi adını taşıyor. Türkiye de ilk defa VBKY tarafından yayımlanan kitabı Alp Eren Topal hazırladı.

Sürgünde Muhalefet: Namık Kemal in Hürriyet Gazetesi nde, Yeni Osmanlıların görüşleri detaylıca ele alınıyor. 1860 larda faaliyete başlayan ve bünyesinde Namık Kemal, Ziya Paşa, Şinasi ve Ali Suavi gibi isimleri barındıran Yeni Osmanlı hareketi, Tanzimat reformlarını yetersiz bularak modernleşmeye vurgu yapıyor. Hareket içindeki isimler her ne kadar Batı dan çıkan fikirleri benimsemiş olsa da, Batı yı olduğu gibi kabul etmeyerek; İslami düşünceden ayrılmayan bir demokratik açılım ile modernleşmenin savunuculuğunu yapmışlardı.

Yayın Tarihi: 22 Aralık 2018 Cumartesi 03:00 Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2019, 20:13
YORUM EKLE

banner19

banner36