Nabi Avcı Fethi Gemuhluoğlu'nu anlattı

Fethi Gemuhluoğlu Dostluk Günleri, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın da katılımıyla başladı.

Nabi Avcı Fethi Gemuhluoğlu'nu anlattı

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi ile İBB Kültür Dairesi Başkanlığı, Türkiye'nin fikir ve kültür hayatının çeşitli kademelerinde bulunan bir çok insanın yetişmesinde emeği olan merhum Fethi Gemuhluoğlu anısına Dostluk Günleri düzenledi. Etkinlik açılış toplantısıyla başladı. 20 Kasım Cuma günü saat 14.00'de, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanı sıra TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, TYB İstanbul Şube Sekreteri Hüseyin Akın, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürü Ramazan Minder birer konuşma yaptı.

Dostluk Günleri açılışına katılan Nabi Avcı, yaptığı duygusal konuşmada Fehti Gemuhluoğlu’nun kendileri için gerçek bir ağabey olduğunu söyledi. Kendi kuşaklarının onu gören, onunla karşılaşan çok şanslı bir kuşak olduğunu söyleyen Nabi Avcı, Gemuhluoğlu’nun dostluk üzerine attığı tohumların bugün boy verdiğini ve gençliği etkileyen, kültür sanat dünyasına katkı sunan pek çok şahsiyetin onu bir ağabey olarak gördüğünü ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Fethi Gemuhluoğlu ile yolu kesişen bir kuşak olarak çok talihli olduklarını belirtti. Gemuhluoğlu ile ilgili konuşma yapması gerektiğinde çok zorlandığını ifade eden Avcı, toplantıyı düzenleyenlere ve katkıda bulunanlara teşekkür etti. Avcı, Gemuhluoğlu'nun herkese ağabeylik yaptığını dile getirerek, şunları söyledi: "Zaman zaman Muhteşem Gatsby romanının ilk cümlesini hatırlıyorum Fethi ağabeyden söz açıldığında. O ilk cümlede zengin, hali vakti yerinde, müreffeh bir ailenin çocuğu olan roman kahramanı, 'Babam derdi ki, hayatta senin kadar şanslı olmayan, senin kadar güzel imkanların içerisinde doğmamış, ağzında gümüş kaşıkla doğmamış olanlarla karşılaştığın zaman onları yadırgama. Onlar senin kadar şanslı değillermiş' diyordu. Biz çok şanslıymışız. Biz derken, bir şekilde Fethi ağabeyle yolu kesişmiş olan, Fethi ağabeyle bir şekilde bakışmış olan bir kuşak olarak biz çok talihliydik. Allah razı olsun."

Fethi Gemuhluoğlu Dostluk Günleri açılışında bir konuşma yapan TYB İstanbul Başkanı Mahmut Bıyıklı, Gemuhluoğlu’nun gençlik için neden önemli olduğunu anlattı. Kendisini hiç görmeden tanıdığını ve onunla ilgili bir yazı yazdığını söyleyen Mahmut Bıyıklı şunları söyledi: ''Son yüzyılda bizi bize çağıran, özümüzü hatırlatan, yaşadığımız coğrafyanın farkına  vardıran, şehirlerin de ruhu olduğunu hatırlatan öncülerden birisi de hiç şüphesiz Fethi Gemuhluoğlu'dur. Vakıf insan olmanın bütün hususiyetlerini üzerinde hakkıyla taşıyan bu güzel insan Anadolu'nun bağrından çıkıp büyükşehire gelen vatan evlatlarına gönlünü açmış naif bir şehir beyefendisidir. O, yanına gelen gençleri musikiye, sanata, edebiyata, mimariye karşı heveslendirdi, yönlendirdi. Onlara şehirli Müslüman olmanın inceliklerini anlattı. Şehirli insan tipinin yeniden ortaya çıkması için büyük çaba gösterdi. Bir ülkeyi çekip çevirenlerin kültürel ve siyasal seçkinler olduğunu biliyordu. Bu seçkinlerin yetişmesi için aşk ve şevkle çalışmıştır. Nesillerin yetişmesinde büyük emeği oldu. Bugün edebiyat akademi ve eğitim sahasında ülkenin istikametine yön veren binlerce isimde onun inkar edilemez bir hakkı vardır. Biz de hem bir vefa borcu olarak  hem de bu değerli ismi yeni nesillerle tanıştırma gayesiyle bu programı hazırladık."

Dostluk Günleri, bu açılış programının ardından Hüseyin Akın’ın başkanlığını yaptığı ve Prof. Dr. Hüseyin Algül, Alaattin Büyükkaya ve Hasanali Yıldırım'ın konuşmacı olduğu ilk oturumla devam etti.

Yayın Tarihi: 21 Kasım 2015 Cumartesi 11:48 Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2015, 11:48
banner25
YORUM EKLE

banner26