Müze kütüphaneyi 2018 yılında yaklaşık 40 bin kişinin ziyaret etti

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi, Topkapı Sarayı’nın, pencereleri İstanbul sokaklarına bakan tek yapısı Alay Köşkü’nde bulunuyor. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan İstanbul’un sahip olduğu kültürel ve edebi birikimini koruma ve gelecek kuşaklara aktarmada, Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi de dünya üzerindeki benzerleri gibi önemli bir işlev görüyor.

Müze kütüphaneyi 2018 yılında yaklaşık 40 bin kişinin ziyaret etti

Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi Yöneticisi Süheyla Acar, Türkiye’de edebiyat müze kütüphanelerinin kurulma sürecini kısaca anlattı. “Türkiye’deki özellikle halk kütüphanelerine atfedilen geleneksel kütüphane kavramının yeniden ele alınması, geliştirilmesi; mevcut işlevlerinin çeşitlendirilmesi gereksinimi doğdu.

Bu doğrultuda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından dönemin Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge Kula tarafından ‘Edebiyat Müze Kütüphaneleri’ kavramı gündeme getirildi.” diyerek bu bağlamda 2011 yılından itibaren Türkiye’de yedi farklı ilde edebiyat müze kütüphanesi açıldığını ifade etti.  

Edebiyata Dair Her Şey

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi 2011 yılında; 1819 yılında 2.Mahmut döneminde padişahların geçit alaylarını izlemek amacıyla kullanılan Tarihi Alay Köşkü’nde ziyarete açıldı.

Edebiyat Müze Kütüphanelerinin hem tarihsel hem de güncel yapıtları içeren alanlar olduğunu belirten Acar, “Yazmaların özgün basımları, tıpkıbasımları ve bazı yazarların kullandığı özel eşyalarının sergilenmesi bizim müze boyutumuzu oluşturuyor. ‘Türk Edebiyatı’ üst başlığı altında toplanan her türden yazınsal yapıtlar, edebiyat dergileri ve ödül almış eserler ise kütüphane boyutumuzu oluşturuyor.” dedi.

Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi’nin girişinde TEDA (Türk Kültür, Sanat ve Edebiyatı ile ilgili Eserlerin Türkçe Dışındaki Dillerde Yayınlanmasına Destek Projesi) kitaplarının sergilendiği bir okuma salonu bulunuyor.

Girişte ayrıca yazar Ahmet Hamdi Tanpınar ve yazar Yahya Kemal Beyatlı’nın, gazeteci Doğan Hızlan ve Çetin Altan’ın kişisel eşyalarının sergilendiği alanlar, Nobel Ödüllü Orhan Pamuk kitaplarının ve Nedim’in kitaplarının bulunduğu oda mevcut.

Edebiyat Etkinlikleri, Söyleşiler, Sergiler

Kütüphane Sorumlusu Tuncay Doğan, “Kütüphanede bini aşkın yazara ait toplam 9 bin 21 adet kitap bulunuyor. Bunları; kent kitapları, İstanbul’da yaşamış yazarların kitapları, ödüllü Türkçe kitaplar, Nobel Ödüllü kitaplar, TEDA kitapları ve yazarlar tarafından bağışlanan imzalı kitaplar oluşturuyor.” diyerek kütüphanede bulunan dergi sayısının her yıl güncellendiğini ekledi. Kütüphanede 55 adet dergi bulunuyor.

Müze Kütüphanesinin aşağı katında ise el yazmalarının tıpkıbasımlarının sergilendiği vitrin, ziyaretçilerin dinlenmesi için düşünülmüş bir kafe, yine ziyaretçilerin istek üzerine çalabilecekleri bir piyano ve eski dergilerin ilk ve son sayılarının sergilendiği, aynı zamanda etkinliklerin düzenlendiği alan bulunuyor.

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde, kütüphane hizmeti yanında mesai saatlerine bağlı kalınmaksızın her türlü araştırmacı ve okuyucuya açık olan edebiyat, sanat, kültür, tarih, felsefe, müzik, resim gibi konularda söyleşi, bilimsel toplantı, sanatsal etkinlikler düzenleniyor.

Tanpınar Konferansları Müzede Gerçekleşiyor

Kütüphane’nin İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali, Uluslararası Şiir ve Edebiyat Festivali gibi pek çok etkinliğe ev sahipliği yaptığını ifade eden Doğan, “Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Uygulamaları ve Araştırma Merkezi’nin açılışı ve Yavuz Bülent Bakiler, Enis Batur, Jale Parla gibi yazarların katıldığı ‘Tanpınar Konferansları’ kütüphanemizde gerçekleşmiştir. 2018 yılında toplam 3 bin 982 kişinin katıldığı 87 etkinlik gerçekleştirdik. 2019’un ilk altı ayında bin 934 kişinin katıldığı 37 etkinlik gerçekleştirdik.” dedi.

Müze kütüphaneyi 2018 yılında yaklaşık 40 bin kişinin ziyaret ettiğini belirten Doğan, “İstanbul’da yaşamış, ‘Saatleri Ayarlama Enstitüsü’, ‘Huzur’, Beş Şehir’ gibi önemli eserlere imza atan Ahmet Hamdi Tanpınar ve yine İstanbul’da yaşamış önemli edebiyatçıların izini sürmek, uluslararası etkinliklere katılmak, hem tarihi hem de güncel birçok kaynaktan yararlanmak isteyen herkesi buraya bekliyoruz.” dedi.

Tarihi Alay Köşkü’nde, İstanbul’a bir de yazarların gözünden bakabilmenizi sağlayan Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi’ne, Pazar günü hariç her gün 8.30-20.30 saatleri arasında uğrayabilirsiniz.

Yayın Tarihi: 08 Ağustos 2019 Perşembe 04:00
YORUM EKLE

banner19

banner36