banner17

Mustafa Tatcı: 'Mürşid-i kâmil olmadan halvet olmaz'

Mustafa Tatcı, Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi'nde kurulan Erenler Divanı'nda, tefekkür etmek, nefis tezkiyesinde bulunmak için yalnız kalmaya ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Mustafa Tatcı: 'Mürşid-i kâmil olmadan halvet olmaz'

Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi'nde Mustafa Tatcı'nın Hak dostlarının irfanî metinlerinden söz açtığı Erenler Divanı'nda 9 Şubat'ta dinleyenlerin nasibine Niyazi Mısri'den beyitler düştü.

"Şimdi toplumun bir ihtiyacı var. Yalnız kalmak... Çok kalabalıklaştık. Etrafımız insanlarla, eşya ile dolu, sarılmış vaziyette." diyerek söze başlayan Tatcı, nefis tezkiyesi için tasavvuf yolunun en önemli basamaklarından biri olan 'halvet'ten bahsetti. Istılahi olarak halvetin tenha bir yerde Hak'tan gayri ameliyelerimizden sıyrılıp Kelime-i Tevhid'i kuşanarak Hak'la haşır neşir olmak anlamına geldiğine dikkat çeken Tatcı, mürşid-i kamil olmadan bunu gerçekleştirmenin ya halüsinasyonlara yol açacağını yahut psikolojik problemlerle neticeleneceğini söyledi.

Niyazi Mısri'nin nutki şerifinden hareketle halvetin Allah'a ulaşmada nasıl meşakkatli ama aynı ölçüde de paha biçilmez bir yol olduğunu anlatan Tatcı, eski tekkelerde nasıl halvet yapıldığından ve halvet adabından bahsetti. Hak ve hakikat yolcusunun halvette yaşadıklarının sır olduğuna dikkat çeken Mustafa Tatcı, "Halvet sırdır. Halvete girmiş birinin dilini kesseler o sırrı veremez. Tasavvuf kaynakları arasındaki halvetnamelerde de adabı anlatılır  ancak halvet esnasında ne olduğu anlatılmaz." dedi.

Hz. İbrahim'in halvetinin Nemrut'un ateşinde, Hz. Musa'nın halvetinin Tur Dağı'nda, Peygamberimizin ise Hira mağarasında olduğuna dikkat çeken Tatcı, Yaradan'ın ilahi emaneti ancak nefsinin bütün arzularından sıyrılmış olan, dostum dediği insana teslim edeceğini söyledi.

 

Gülcan Tezcan

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2017, 11:34
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20