Mustafa Özel kendini tanıma arayışındaki insanı yazdı

İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Özel’in son kitabı “Romanperver İktisatçı” okuyucuyla buluştu. Kitap, kendini tanıma arayışındaki insanı odağına alırken dünyadan ve Türkiye’den birçok ünlü yazarın ve çalışmalarının üzerinde duruyor.

Mustafa Özel kendini tanıma arayışındaki insanı yazdı

İstanbul Şehir Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Özel'in kaleme aldığı “Romanperver İktisatçıkitapçı raflarında yerini aldı. Küre Yayınları etiketiyle okuyucuyla buluşan kitap, kendini tanıma arayışı içindeki insana odaklanıyor. 

Bilimlerin en hasının “romanbilim" olduğunu dile getiren Dr. Mustafa Özel, tabiat ve toplum bilimlerinin dünyanın ve toplumun “dış gerçekliğini" araştırdığını belirterek, “Şeytanın doğrudan müdahil olduğu “iç gerçekliğin" esrarı ise şiir, hikâye ve romanlardadır. Fizik okuyarak dünyayı, evreni, toplumbilim okuyarak toplumu/insanlığı; her iki durumda da ötekini tanımaya çalışırız. Şiir/öykü/roman okuyarak da kendimizi tanırız. Kendini tanıma arayışı içinde olmadan Kitab'ı okumaya çalışanlar, bir dizi formül ezberlemekten öteye gidemezler!" diyor. 

“Romanperver İktisatçı"da Cervantes, Daniel Defoe, Goethe, Balzac, Zola, Gogol, Dostoyevski, Tolstoy, Melville, Conrad, Thomas Mann, Andre Gide, Frank Norris, Theodor Dreiser, John Dos Passos, Arnold Toynbee, Robert Musil, Steinbeck, Achebe, Hamidu Kan, Michael Ende, Don DeLillo, Ahmet Midhat, Halid Ziya, İbn Tufeyl, Halide Edib, Yakup Kadri, Peyami Safa, A. Hamdi Tanpınar, Kemal Tahir, Necip Fazıl, Cemil Meriç, Sezai Karakoç, Mustafa Kutlu, İsmet Özel, Rasim Özdenören ve Bahaeddin Özkişi'nin yazın dünyası ve eserleri üzerinde duruluyor.

 ​

Kaynak: https://www.sehir.edu.tr/tr/haberler/mustafa_ozel_romanperver_iktisatci

Yayın Tarihi: 30 Haziran 2019 Pazar 02:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26