Mustafa Miyasoğlu anılacak

1 Ağustos 2013 tarihinde vefat eden yazar Mustafa Miyasoğlu için 15 Ağustos Perşembe günü bir anma programı düzenleniyor.

Mustafa Miyasoğlu anılacak

Yazar Mustafa Miyasoğlu için bir anma programı yapılıyor. 1 Ağustos 2013 tarihinde vefat eden, 2 Ağustos Cuma günü de Fatih Camii’nde kalabalık bir cemaat tarafından cenaze namazı kılındıktan sonra Eyüp Sultan Mezarlığı’nda ebedî âleme uğurlanan şair, yazar ve fikir adamı Mustafa Miyasoğlu için bir anma programı düzenleniyor.

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından düzenlenen program, derneğin “Bâbıâli Sohbetleri”ni gerçekleştirdiği Timaş Kitapkahve’de, 15 Ağustos 2013 Perşembe akşamı saat 18.00’de başlayacak. Miyasoğlu ile mesai arkadaşlığı yapan Hüseyin Sarıkoç’un yönetiminde gerçekleşecek olan anma programına, merhum edebiyatçının yakınları, dostları, sevenleri, okuyucuları ile şair ve yazarlar katılacak. Konuşmacılar, Mustafa Miyasoğlu’nun eserleri, fikirleri ve ideallerini konuşacak, hâtıralarını dinleyicilerle paylaşacaklar. Bütün katılımcıların duygu ve düşüncelerini dile getirebilecekleri toplantı herkese açık olacak. Ayrıntılı bilgi almak isteyenler, 0212 5112323-5112324 numaralı telefonları arayabilecek.

Büyük Doğu ekolünden

Mustafa Miyasoğlu Büyük Doğu ekolüne mensup olup üstat Necip Fazıl Kısakürek’in yakın çevresinde bulunmuş edebiyatçılardandı. 1966 yılından beri şiir yanında deneme, hikâye, tiyatro ve roman türlerinde de eser veren sanatçı, pek çok dergi ve gazetede kültür ve sanat yazıları yayınladı, şiir ve romanlarıyla armağanlar kazandı. Türkiye Millî Kültür Vakfı özel armağanını kazanan Hicret Destanı adlı şiiri Dr. Muhammed Harb tarafından Arapçaya çevrildi. Ayrıca başka şiir ve hikâyelerinin de İngilizce, Arapça ve Urduca çevirileri yurtdışında yayınlandı. Samsun, Ankara ve Kahire üniversitelerinde eserleri üzerine tezler hazırlandı. 1980’li yıllarda Suffa Kültür Sanat Yıllıkları’nı hazırladı, bazı gazetelerde kültür sanat sayfası danışmanlığı ve yazarlığı yaptı.

 

Mustafa Demirci haber verdi

Yayın Tarihi: 06 Ağustos 2013 Salı 16:17 Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2013, 18:20
banner25
YORUM EKLE

banner26