Muşta'dan temizliğe çağrı

Muşta dergisi, 5. sayısında 'Suya Sabuna Dokunun' diye sesleniyor.

Muşta'dan temizliğe çağrı

Muşta dergisi, 5. sayısına “Suya Sabuna Dokunun” başlığını atarak, Müslümanlar'ın içinde bulunduğu maddî, mânevî ve aklî zeminlerin temizliğine dâir kuşkularını okuyucuya aktarıyor. Temizlik kavramının maddeden başlayıp, kalplerin ve akılların en derinlerine kadar geniş bir kapsamı ihtivâ ettiğine vurgu yaparak, bütün bu kapsam içinde insan ve İslâm dışı etkilerin bıraktığı kirlerin ve bu kirlerden arınma yollarının peşine düşüyor.

Derginin 5. sayısının mülâkat köşesini ise, “Zamanın Ruhuna Karşı”, “Modern Türk'ün Hikâyesi” ve “Türk Düşüncesinde İslâm” kitaplarıyla tanıdığımız yazar Ercan Yıldırım dolduruyor. “Burada Bir Hata Var” başlığı ile çıkan mülâkat, millîlik, yeni dindarlık, İslâmcılık, neoliberalizm konuları ekseninde okuyucuyla buluşuyor.

Muşta dergisinin bu sayısında şu isimler yer alıyor: Sulhi Ceylan “Kalbim Temiz Diyenlere Notlar”, Mücahid İlker “Gâvur Dediğin Necistir”, Raşit Ulaş “Zihinlerimizin Gâvurlaşması ve Kutlu Doğum Tehlikesi”, Şahin Aslan “Bugün de Vücûdunuzda Bir Dokunun Oluşumuna Bir Gâvur Pizza Markası Sponsorluk Etti”, Murat Koparan “Uluslararası Bir Manyaklık Aktivitesi ve Küresel Uyuşturucu Olarak Futbol”, Muhammed Cemal Ünal “Yöntem Sahibi Müslüman Yönünü Tayin Eder”, Ayşe Aslan “Şiir Katılmış Gazozlar”, Bülent Akyürek “Nasıl Mecnûn Olacak Leylâ'yı Bile Sevemeyen?”, Doç. Dr. Ali Çançelik “Sudanlılar, İşlerini Bitirip Namaz Kılmaz, Namaz Kılıp İşlerini Bitirirler”.

Ayrıca derginin sabit bölümlerinden “Şirâze”de, yine haddi aşarak şirâzeden çıkmış meseleler paylanıyor. “Hırkadan Dinlediklerim” köşesinde, “Haram denizinde yüzdüğün hâlde, 'kalbim temiz' demek de nedir?” diye soruluyor. Dergi bu ay İslâm harfleri ile Abdurrahim Karakoç'un “Fetva” adlı şiirini okuyucuyla buluşturuyor. Muhammed Cemal Ünal, “İslâm'ın Gözüyle Çağa Bakmak” başlığıyla, Rasim Özdenören'in Kafa Karıştıran Kelimeler kitabını inceliyor. Ayrıca bu sayıya, Abdullah Karaca, Zulkarneyn Özsaray ve Bahadır Dadak çizgileri ile katkıda bulunuyor.

Dergi dibâcesinde, anâsır-ı erbaa'ya, Hazret-i İnsan'a, akıl ve fikir sahiplerine, vicdanlı gönüllere, gönlü kırık ve endişeli Müslüman'a selâm ediyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2015, 16:51
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13