Muşta dergisi eğitim sistemini masaya yatırdı

Muşta dergisinin 4. sayısı eğitim mefhumunun hakîkatine vurgu yapmak amacıyla 'Zillî Eğitim' başlığıyla çıktı.

Muşta dergisi eğitim sistemini masaya yatırdı

Muşta dergisi, 4. sayısına “Zillî Eğitim” başlığını atarak, eğitim mefhumunun hakîkatine vurgu yapmak yolu ile içinde bulunduğumuz eğitim sisteminin noksanlarını, açmazlarını ve yerliliğini düşünmeye davet ediyor. Eğitim sistemini, modern bakış açısının sunduğu kıstasları bir yana koyarak, saf Müslüman akıl ve fıtrata uygunluk tedirginliği ile yorumluyor.

Derginin 4. sayısının mülâkat köşesini ise, fikirleri ve kişiliğiyle modernizmin Türkiye’de en çok ürktüğü isimlerden biri olan Bülent Akyürek dolduruyor. “Bütün Okulları Kapatıp Hapishaneye Çevirelim” başlığı ile çıkan mülâkat, Müslümanların dünyevîleşme ile olan imtihânının genel hatlarını, Bülent Akyürek üslûbunun sıra dışılığı ile ortaya koyuyor.

Muşta dergisi bu sayısında, bir ilkeden yola çıkarak, bir ilki gerçekleştiriyor. Modernizm bütün dünyayı hızla bir betonarme enkâza çevirirken, tarafını tabiattan, topraktan ve fıtrattan yana seçen dergi ekibi, okurlarına servi ağacı tohumu emânet ediyor. Okurlarından da bu emânetin gereğinin yerine getirilmesini talep ediyor.

Muşta Dergisi’nin bu sayısında yazıları ile yer alanlar:

Sulhi Ceylan – Bilgiyi Metalaştıranlara Notlar

Mücahid İlker – Sokullu Mehmed Paşa, Okullu Mehmed Maşa

Uğur Cumaoğlu – Marshall Defol!

Raşit Ulaş – Ter Kokusu Üzerine Parfüm Sıkmak Olarak Eğitim Sistemi

Şahin Aslan – Ceo’lar Ya Bir Marangoza Çırak Olacak Ya da Bir Çiftçinin Kölesi Olacak

Muhammed Cemal Ünal – Okulsuz Toplumdan Modern Köleliğe

Abdullah Karaca – Tiyatro: Olma Oyunu

Yunus Ahmed – Tatlı Suyun Güzel Müslümanları Sudanlılar – 2

M. Taha İnci – İhtiyaç Hissi ve İhtiyaca Göre Terkib

Ayrıca derginin sabit bölümlerinden Şirâze’de, eğitime dâir şirâzeden çıkmış üç mesele irdeleniyor. Muhafazakârın Dilinden bölümünde ise Mahfuz Aktan isimli karakter, “Manchester City’nin Sahibi Mansur bin Zayed Millî Eğitimi Alsın, Öğrenciler Şampiyonluğa Oynasın” diyerek, eğitim sorununa kendi aklınca bir çözüm getiriyor. Dergi bu ay Huzûrî Baba’dan bir şiiri, İslâm harfleri ile yayınlıyor. Bunlarla beraber bu sayıya Hakan Keleş “T-L-B” isimli hikâyesiyle, Muhammed Cemal Ünal “Arzuhâl” isimli şiiriyle, Abdullah Karaca ve Bahadır Dadak ise illüstrasyonları ile katkıda bulunuyor.

Dergi dibâcesinde “Anâsır-ı erbaa’ya, Hazret-i İnsan’a, akıl ve fikir sahiplerine, vicdanlı gönüllere, gönlü kırık ve endişeli Müslüman’a ve Müslümanca duruşun haysiyetinin çilesini çeken herkese selâm ediyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2015, 12:27
YORUM EKLE

banner19

banner13