'Müslüman olmak zor iş(!)'

Geçtiğimiz aylarda birinci yılını doldurarak dergicilik noktasında önemli bir mesafe alan Genç Düşünce dergisinin 8’nci sayısı çıktı.

'Müslüman olmak zor iş(!)'

Derginin kapak dosyasında “Müslüman olmak zor iş(!)” başlığıyla, Müslüman kimliğinin getirdiği sorumluluk ve zorluklara değinilmiş. Düşüncenin kapağında konuyla ilgili üç yazı yazıldı.

İlk yazıda Ebubekir DİLEKÇİ, ahir zamanda Müslüman olmanın zorluklarını dile getirmekle birlikte Müslümanca hayat süren bir kişinin hem bu dünyada hem de ahiret yurdunda bahtiyar olacağını ifade ediyor

“Okulda Mahalle Baskısı” yazısıyla Enes Himmetoğlu, okulda bir Müslüman gencin nasıl olması gerektiğinin altını çizmiş. Özellikle teatral bir havada geçen ve Müslüman bir gencin arkadaşları tarafından nasıl göründüğüyle alakalı bölümü okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

“Zorluk Sınavından Geçmek” yazısıyla Ahmet Türkben, bu çağın zorluklarını irdeleyerek, çağın gerektirdiği bireylerden ziyade Kur’an’ın örneklediği genç profili üzerinde durmuş. Müslüman olarak önümüze çıkan sıkıntıları aşmamız gereken engeller olarak görmemiz gerektiğini belirterek, çağın Meryemleri, Yusufları ve İbrahimleri olmamız gerektiğini verdiği örneklerle açıklamış.

İki Kapak Arası bölümünde Ramazan Kayan hocanın “Kardeşlik Çağrısı” kitabı irdelenmiş. Kısa bir özgeçmişiyle birlikte, tavsiye kitaplar yazılmış.

Güncel Abi “gündem”lik bölümünde gündemdeki konulara değinmiş. Bu sefer bağımlılıkla ilgili on numara bir test uygulayarak,“şştt gençler, bağımlı olmayın, kul olun” demiş. Dengesizler çağında dengede kalmak önemlidir, akıllı olun hacılar demeyi de ihmal etmemiş.

Yazar, Mustafa Nezihi Pesen ise “Hey Gidi Günler”de bu sayının misafiri olmuş. Kendi anılarından yola çıkarak gençlere isabetli tavsiyelerde bulunmuş. Şiddetle önerdiğimiz yazılardan birisi olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Bu sayıda, “Kahve Bahane” bölümüne Genç Düşünce Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Sezgin Kızılkoca ve Namaz Gönüllüleri Platformu’ndan Abdullah Yıldız konuk olmuşlar. Yıllardır gençlik çalışmaları içerisinde bulunan Sezgin Kızılkoca, günlük yaşantımızda nasıl hareket etmemiz gerektiğiyle ilgili ilgi çekici tavsiyelerde bulunmuş. “Genç kelimesi Farsça kökenli bir kelimedir.‘Yerin altında gömülü define, hazine’ anlamına geliyor. Tek cümleyle gençlerimizin bu hazineye sahip çıkmalarını, zayi etmemelerini tavsiye ediyorum." diyerek sözlerini noktalamış.

Abdullah Yıldız hoca ise, namazın gencin hayatında ki önemine vurgu yaparak, yapmış oldukları çalışmalardan bahsetmiş.

Dergimizin has bölümlerinden biri olan “Lütfen DüşünürMSN?” bölümünde hanım kardeşlerimiz “Müslüman Olmak” sorusu üzerinde zorlu bir muhabbete koyulmuşlar. Gayet keyifli bu muhabbete kulak vermenizi öneriyoruz.

Eski ismiyle “Önde Gidenler” bölümünde “Hz. Fatıma” Nur Sena Özden tarafından yazılmış. Sadakat, rıza, ebrar ve cihad örtüsünde ele alınan Hz. Fatıma yazısı, gerçekten örnek alınacak dipnotlarla dolu.

“Dervişin Günlüğü” izlenecek film, dinlenecek albüm, okunacak kitap önerilerinde bulunuyor.

“Seyyah” Rize’de kendini aramaya devam etti. Hobi Dükkanı “trekking” önerileriyle,“Teknoloji Limanı” ise yeşil binaların faydalarıyla dergi sayfalarında kendine yer buldu.

Daha nice başarılı sayılarla Genç Düşünce dergisi ekibine başarılar diliyoruz.

 

Seyfullah Şenel okudu ve tavsiye etti.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2012, 20:25
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13