Muş'da medreseler masaya yatırılacak

Alparslan Üniversitesi, 5-7 Ekim tarihleri arasında ‘Medrese Geleneği ve Modernleşme Sürecinde Medreseler' adlı sempozyuma ev sahipliği yapacak.

Muş'da medreseler masaya yatırılacak

Alparslan Üniversitesi, ‘Medrese Geleneği ve Modernleşme Sürecinde Medreseler' adlı uluslararası sempozyuma ev sahipliği yapacak.

5-7 Ekim 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan sempozyumda yıllardır tartışılan medreselerin masaya yatırılması hedefleniyor. Yurtiçi ve yurtdışından 100'ü aşkın tebliğci ve konuşmacının katılacağı sempozyumda medreseler, tarihi, eğitim-öğretim, modernleşme sürecinde karşılaşılan meseleler, mevcut durum ve gelecek gibi ana başlıklar altında bütün yönleriyle tartışılacak. 3 gün sürecek olan sempozyuma ABD, Almanya, İngiltere, Mısır, Sudan, Suudi Arabistan, Ürdün, Irak, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Pakistan ve Malezya'dan çok sayıda akademisyen katılacak.

Sempozyuma, Bursa Uludağ Üniversitesi, Şırnak Üniversitesi, Hamdard University, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Diyarbakır Dicle Üniversitesi, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Ürdün Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Melik Suud Üniversitesi, Almanya İslam İlimleri Enstitüsü, University of Chicago, Muş Alparslan Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Elazığ Fırat Üniversitesi, Rize Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Şanlıurfa Harran Üniversitesi, Islamic Azad University, Kayseri Erciyes Üniversitesi, Konya Selçuk Üniversitesi, Adana Çukurova Üniversitesi, Erzincan Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Faisal University, Iğdır Üniversitesi, Magtımgulı Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Hitit Üniversitesi, Islamic Association of North Texas ile çok sayıda kanaat önderi, medrese âlimi ve din görevlisinin katılacağı açıklandı.

 

Yüsra Dal haber verdi

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2012, 22:05
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13