“Mürekkepten” sergisi için son günler

Pera Müzesi'nin ilgiyle izlenen sergisi “Mürekkepten” 28 Temmuz Pazar gününe kadar ziyarete edilebilecek. Sergide, farklı kuşaklardan on üç sanatçı, manzara, doğa ve kaligrafi gibi konulara güncel bir bakış getirirken, mürekkebi güncel kılmanın yollarını araştırıyor.

“Mürekkepten” sergisi için son günler

Pera Müzesi’nde devam eden “Mürekkepten” sergisi, sanatçıların mürekkep resim geleneğinin özüne yönelik arayışlarına odaklanıyor. Küratörlüğünü Çin güncel sanatı konusunda uzman Karen Smith’in üstlendiği sergi, farklı kuşaktan on üç sanatçının, manzara, doğa ve kaligrafi gibi konulara güncel bir bakış sunan resim, fotoğraf, video ve yerleştirme gibi farklı mecralardaki üretimlerini bir araya getiriyor. Sergide yer alan sanatçıların mürekkebe, form ve mekânın insan ile ilişkisini anlamanın bir yolu olarak baktığını ifade eden Karen Smith, sanatçıların böylelikle uygarlık tarihi boyunca Çin kültürünün nabzı olmuş mürekkebe dair gelecek olasılıklara katkıda bulunduklarını sözlerine ekliyor. Ona göre sanatçılar, mürekkebi güncel kılmanın yollarını araştırırken, aynı zamanda seyirciyle ve dünyayla önemli bir köprü oluşturuyor.

Sergide yer alan sanatçılar arasında Chen Guangwu, Chen Haiyan, Li Ming, Liang Wei, Luo Yongjin, Qiu Anxiong, Sun Yanchu, Tang Bohua, Xu Bing, Xu Hongming, Xing Danwen, Jian-Jun Zhang, Zhou Fan bulunuyor. Sergiye eşlik eden yayın, küratör KarenSmith ve Victoria ve Albert Müzesi’nden araştırmacı Beth McKillop’un makalelerini bir araya getiriyor.


Sergi, 28 Temmuz 2019 tarihine kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

Pera Müzesi Salı’dan Cumartesi’ye 10:00 - 19:00 saatleri arasında, Pazar günleri ise 12:00 - 18:00 saatleri arasında gezilebilir. Müzede Cuma günleri hem uzun hem de ücretsiz! “Uzun Cuma”larda müze 18:00 - 22:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. “Genç Çarşamba” günlerindeyse tüm öğrenciler müzeyi ücretsiz ziyaret edebilir.

Yayın Tarihi: 19 Temmuz 2019 Cuma 18:00
banner25
YORUM EKLE

banner26