Muhammed Han Kayani vefat etti

Tefhimü'l Kur'an'ı Türkçeye tercüme edenler arasında yer alan Muhammed Han Kayani vefat etti.

Muhammed Han Kayani vefat etti

"Bir Özgürlük Hikâyesi, İran… İran", "Şer İttifakı", "İslâm Âleminde Şaşkınlıklar", "Felsefe, Siyaset ve Şiir Dünyasıyla İkbal" gibi kitapların yazar Muhammed Han Kayani vefat etti.

Kayani için cenaze namazı, bugün (22 Ekim 2015 Perşembe) öğle vakti, Erenköy Zihnipaşa Camii’nde kılınacak.

Dünyabizim ailesi olarak merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabr-ı cemil niyaz ederiz.

Muhammed Han Kayani kimdir?

1935’te (Pakistan'ın) Ravalpindi şehrine bağlı Lilhal köyünde doğdu. İlk, orta ve liseyi Sukho'da Islamic High School'da, yüksek okulu Pencab Üniversitesinde okudu (1951). Pakistan Deniz Harb Okulu'nda 4 yıl okuduktan sonra elektronik ve telekominikasyon sahasında yüksek tahsil için İngiltere'ye gitti (1960). Tahsil sonrası G.E.C. ve Markoni gibi ünlü elektronik kuruluşlarında test mühendisi olarak çalıştı.

İngiltere'deki öğrencilik yıllarında İslâmî faaliyetlerde önemli rol aldı. U.K. Islamic Mission'u kurdu, London Islamic Circle'ın 1962-64 yıları dönem başkanlığını yaptı. 1964-66 yıllarında, İngiltere ve İrlanda'daki kolej ve üniversitelerde bulunan müslüman talebe cemiyetleri federasyonu FOSIS'in başkanı oldu. Aynı zamanda Risaletü'l-Ahbar adlı aylık derginin kuruculuğunu ve editörlüğünü yaptı. 1975'te Londra'da Ummah Cemiyeti'ni kurdu ve bu cemiyet adına The Ummah dergisini çıkarmaya başladı. İngilizce yayınlanan diğer İslâmî dergilerde makale ve şiirleri yayınlandı.

1976 sonunda Türkiye'ye Türk Elektronik Sanayii ve Ticaret A.Ş. (TESTAŞ)'a yabancı uzman olarak geldi ve buraya yerleşti. Ankara'dan sonra İstanbul'a gelerek 1980'e kadar The Ummah dergisini çıkarmaya devam etti. Bu arada, çeşitli özel kuruluşlarda müdürlük ve müşavirlik yaptı. IRCICA - Yıldız Sarayı'nda araştırmacı olarak çalıştı.

Mevdûdî'nin 7 ciltlik Tefhimü'l-Kur'ân çevirisinde tercüme kurulu başkanlığı yapan Kayani, İnkılab Yayınları tarafından çıkmakta olan 6 ciltlik Sîret Ansiklopedisi 'nin danışma kurulu üyesi idi.

Bir ara Zaman ve Yeni Şafak gazetelerinde köşe yazıları yazan Kayani, evli ve dört çocuk babasıdır. Urduca, İngilizce, Farsça ve Türkçe bilen yazar, 21 Ekim 2015 Çarşamba günü 01.30 saatlerinde vefat etmiştir.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2015, 09:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih Pala
Fatih Pala - 3 yıl Önce

İnna lillahi ve inna ileyhi raciun. Adını dilimize kazandırdığı eserlerden -özellikle de Tefhimul Kur'an- tanıdığımız Kayani... Rabbimiz ecrini fazlasıyla versin ve taksiratını affeylesin.

banner19