Muhammed Ali vefat etti

Efsane boksör Muhammed Ali vefat etti.

Muhammed Ali vefat etti

ABD'li efsanevi boksör eski ağır sıklet dünya şampiyonu Muhammed Ali hayatını kaybetti. Açıklama Muhammed Ali'nin aile sözcüsü Bob Gunnell tarafından, "32 yıldır parkinson hastalığı vardı. 74 yaşında hayatını kaybetti" şeklinde açıklama yapıldı. Gunnell, "Onun için dua eden, ona destek veren herkese teşekkür ediyoruz" dedi.

Uzun zamandır parkinson rahatsızlığı bulunan 74 yaşındaki Muhammed Ali, solunum rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.

Dünyabizim ailesi olarak Muhammed Ali'ye Allah'tan rahmet, dünya Müslümanlarına başsağlığı dileriz.

Dünyabizim Ansiklopedisi'nde Muhammed Ali: //www.dunyabizim.com/1722/muhammed-ali/tags

Ali Taş - Vur Muhammed Ali Vur ( Video ) dunyabizim.com/video/435/ali-

Muhammed Ali kimdir:

Müslüman olmadan önceki ismi Cassius Marcellus Clay Jr. olan Muhammed Ali, 17 Ocak 1942'de Kentucky Louisville'de doğdu. Afro-Amerikan ve İrlanda kökenlidir. 12 yaşındayken boksla tanıştı ve kısa zaman içinde National AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası'nda amatör kayıtlara girdi. Yine 1960'ta Roma'da ağır hafif sıklette altın madalyayı alarak profesyonel lige döndü. 18 yaşındayken katıldığı Roma Olimpiyatları'nda altın madalya aldıktan sonra ünü giderek artmaya başladı.

1964 yılında 22 yaşındayken, S. Liston'u yenip Dünya Şampiyonu oldu. Bu zaferden sonra dinini değiştirdiğini ve İslam'a geçtiğini açıkladı.

1978'de boksu Şampiyon olarak bıraktı. Sonra Parkinson hastalığına yakalanmasına rağmen bunu gizleyip büyük para karşılığı iki maç daha yapıp kaybetti.

1960 Roma Olimpiyatları'ndan döndükten iki gün sonra bir lokantada sadece beyazlara servis yapıldığını öğrenince, altın madalyasını Ohio Nehri'ne atmıştır. 1996 Atlanta Olimpiyatları'nda bu madalyanın yerine başka bir altın madalya kendisine verilmiştir.

Din olarak İslamiyet'i seçmiştir ve Vietnam savaşına gitmemiştir. Bu durumu şöyle dile getirmiştir: "Benim onlarla sorunum yok." (I'I ain't got no quarrel with them Vietcong'). Bu nedenle unvanlarına el konuldu ve bokstan uzaklaştırıldı. Fakat o yılmadı. Bu süre içerisinde üniversiteleri dolaşarak İslamiyet'i anlattı.

 

Yayın Tarihi: 04 Haziran 2016 Cumartesi 10:56 Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2016, 11:11
banner25
YORUM EKLE

banner26