Müdahale'nin ikinci yılı

Müdahale dergisinin 5. sayısı çıktı. Dergi; emperyalizme / kapitalizme / modernizme müdahale etmeye devam ediyor.

Müdahale'nin ikinci yılı

Kapakta Sezai Karakoç var bu kez… Ve giriş yazısında, modern algılarla Müslüman zihnin nasıl bulandırıldığına değiniliyor. 

Atasoy Müftüoğlu ile söyleşi… 

Bu kez, Atasoy Müftüoğlu ağabey ile bir söyleşi yapılmış. Geçen sayıdaki Ebubekir Sifil söyleşisinden sonra, derginin bu alanda da “müdahaleci” tavrı netleşiyor. Dikkatle okunması gereken bu önemli söyleşiden, ‘tadımlık’ sadece bir bölüm alalım. Şöyle diyor Atasoy ağabey: 

“Edebiyat insanların hoşça vakit geçirmelerini sağlayan bir alan değildir, olamaz. İslami edebiyat ve Müslüman edebiyatçı, her şeyden önce, İslam toplumlarına arız olan zihinsel sömürge durumuna son vermek üzere, bir seferberlik sorumluluğu içerisinde olmalıdır.” 

Soylu bir başkaldırı edebiyatı! 

Müdahale, Ömer Faruk Dönmez’in yazısıyla başlıyor. “Müslümanların Edebiyatı” başlıklı yazıda Dönmez, Atasoy ağabeyin söyledikleriyle paralel olarak, edebiyatın işlevi üzerinde duruyor. 

“Bazı asil müminlerin, inançları uğruna hapislere atıldığı; bazı gevşeklerin de televizyon karşısında geviş getirdiği bir dönemde ‘delikanlı bir edebiyata’ özlem duyuyoruz.” diyen Dönmez, günümüz edebiyatının genel olarak laik / seküler / dindışı / profan bir edebiyat olduğunu söylüyor ve yazısını bir çağrıyla bitiriyor: 

“Müslüman edebiyatçıları, dünyada şu an yürürlükte olan küfür sistemine karşı, soylu bir başkaldırı edebiyatını tesis etmeye davet ediyoruz.” 

Nefis hikâyeler, nefis metinler… 

Hece dergisinden tanıdığımız Yunus Develi’den öyle bir öykü var ki bu defa; anlatılmaz… ‘Dişil Çağ’ göndermesiyle başlayan öykünün başlığını söyleyelim de, metni merak ettirelim: “Tanrıya Ev Ödevi”. Bu sansasyonel başlığı, öyküyü okuyunca daha iyi anlayacaksınız. 

Arka sayfada ise Yıldız Ramazanoğlu’ndan, naif, sıcacık bir öykü var: “Gülbahar’ın Gelin Oluşu.” 

Cafcaf’tan tanıdığımız Salih Kılınç, o net ve tertemiz üslubuyla Müdahale’ye katılmış: “Bir Arayış Hikâyesi.” 

Müdahale’de şiir nasıl yayımlanır? 

Şiirlerini, Arif Ay’ın Edep dergisinden takip edebildiğimiz Mustafa Ökkeş Evren ise, şiir yayımlamayan Müdahale dergisinde, şiir yayımlamanın zarif bir yolunu bulmuşa benziyor. Evren’in “Allah Şairleri Affetsin” adlı yazısı şiirlerle dolu bir metin… Ayrıca, neredeyse insan boyunda kitap yazdıkları halde, Gazali’ye, Mevlânâ’ya, İbn-i Sina’ya ‘yazar’ denmemesiyle ilgili tespiti de, on numara. 

Ekibin diğer iki ‘şair’ tandanslı yazarı ise, yine düzyazılarla karşımızdalar. Güven Adıgüzel “Sosyalist İslam ve Diğer Masallar Üzerine” yazarken, Salim Nacar “Mutluluk Denen İstila”yı anlatmış. 

Devrimci genç kalemlerin kalesi: Edebi Müdahale 

Dergi, genç kalemlere sayfalarını sonuna kadar açmaya devam ediyor. Çoğu henüz yirmi yaşlarında olan bu genç yazarlardan da, doğrusu nefis metinler çıkıyor: Hüseyin Çelik, Veysel Altuntaş, Büşra Polat, Fatih Çalışkan, Halit Selim Dönmez, Zeynep Ubeyde, Burak Akarsu bu isimlerden bazıları… 

Müdahale’ye katılmak için mertedebiyat@gmail.com 

 

Yiğit Sürerdamar sıcağı sıcağına haber verdi

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2011, 13:21
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
fkgk
fkgk - 7 yıl Önce

birde bulup okuyabilsek iyi olacak ama bulamıyoruz malesef.

edebi müdahale
edebi müdahale - 7 yıl Önce

mertedebiyat@gmail.com adresine isim ve adresinizi gönderirseniz dergiyi size ulaştıralım inş.E.M.

banner19

banner13