Mostar'da bu ay

Mostar dergisi Şubat ayında da yine dolu dolu.

Mostar'da bu ay

Mostar dergisi 72. sayısı olan Şubat ayı dosyasında tüm açılarıyla “sefaretnameleri” ele almış. Osmanlı elçilerinin gittikleri bölgedeki izlenimlerini ele aldıkları ve kitaplaştırdıkları eserler olan sefaretnameler, Avrupa’daki yenilikleri almak ve müstakbele birer tarihi belge olarak aktarmak üzere önemliydi.

Sadık Şanlı’nın konuyla ilişkin olarak Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş’la yaptığı söyleşi de, Osmanlı’da sefaretnamelerin önemini anlayabilmek için mühim.

Mostar’da bu ay Seyyahların Gözünden İstanbul bölümünde III. Ahmed Çeşmesi ve Sultan’ın Kapısı, Sinema bölümünde ise Bir Davaya İman Etmek başlığı ile Hür Adam ve Mahkûmiyet (Conviction) var.

Yusuf Ergen’in Ortadoğu’daki olayların nabzını tuttuğu makalesi ve eşliğinde İbrahim Baran’ın mevzuya ilişkin Prof. Dr. Samir Salha ile yaptığı röpörtajın yanı sıra, gündemden düşmeyen Muhteşem Yüzyıl dizisi üzerine Hakan Çopur’un değinisi ve mevzubahis dizinin tekrar hatra getirdiği Edebiyatta Ahlâkçı Tartışmalar üzerine Yakup Öztürk’ün Tanzimat döneminden hatıratlar sunduğu makalesi de bu ay Mostar’da yerini alanlar arasında.

 

Mehmet Bahadıroğlu haber verdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2011, 14:57
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26