Mollalığı sisteme teslim etmediler!

Program ekibinde Ergün Yıldırım, Nevzat Çiçek, Müfid Yüksel'ın bulunduğu Tutanak'ta Seyit Said Ensarioğlu ile Molla Mehmed Said Ekinci konuk.

Mollalığı sisteme teslim etmediler!

 “TUTANAK” Kürt sorunununda ezber bozmaya devam ediyor

Gazeteci-Yazar Nevzat Çiçek’in moderatörlüğünü  yaptığı Sosoyolog-Tarihçi ve yazar Müfid Yüksel ile sosyolog ve Ekopolotik Genel Koordinatörü Doç.Dr.Ergün Yıldırım’ın daimi konul olarak katıldığı Tutanak Programı Kürt Sorunu’nda ezber bozmaya bu hafta da devam ediyor.

TVNET Televizyonu’nda her cumartesi günü saat 22.15’de başlayan programın geçen haftaki konuğu gazeteci-yazar Cemal Uşak’dı. Uşak, dindarların Kürt sorununa bakışını ve meseleye uzak kalıp kalmadığı ile ilgili soruları cevapladı. Uşak, dindarların meseleye el atması ve duydukları ızdırabın devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Programda PKK ile ilgili olarak Müfid Yüksel, 1982 yılında alınan Milli Güvenlik Konseyi kararına atıf yaparak, PKK üzerinden alan temizliği yapıldığını ifade etti. Yüksel, tarihi belgeler ışığında Risale-i Nur’larda Said Nursi’nin “El Kürdi” imzasını kendi isteğiyle çıkardığını söyleyerek, bu imzayı sürekli kullananların olayı başka bir yere taşıdığını söyledi.

Doç.Dr. Ergün Yıldırım’da Kürt modernleşmesi adına Kürt dindarlığından uzaklaşıldığını ve sosyolojik olarak ele alınması gereken bu olgunun ne yazık ki yeterince değerlendirilmediğini ifade etti.

Gazeteci-Yazar Nevzat Çiçek’de 1938-1960 arası 49’lar hareketi dışında siyasal Kürtçülük hareketi olmadığını ve 1960 Sivas Kampı’ndan sonra kurulan Kürt örgütlerinin neden seküler bir yol seçtiğinin iyi araştırılması gerektiğini ifade etti.

Tutanak’ın bugün yayınlanacak bölümünde ise Diyanetin Melle açılımı ve medreseler masaya yatırılıyor. Programa konuk olarak Seyit Said Ensarioğlu ve Molla Mehmet Sait Ekinci katılıyor. Programda medreselerin tarihi, mele açılımı, PKK’nın KCK üzerinden dindarlara açılma çabaları, cemaatlerin Kürt meselesine bakışları ele alınacak. Said Ensarioğlu ve Mehmet Sait Ekinci tarihi hatıratlarının da nakledileceği programda Doğu Güneydoğu’dan koparılan medrese ve medrese hocalarının İstanbul ve batıdaki çalışma şartları da masaya yatırılacak.

Meryem Uçar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2012, 23:36
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13