Modernleşmenin zihniyet dünyası nasıl?

Prof. Dr. Besim Fatih Dellaloğlu 22 Haziran’da “Modernleşmenin Zihniyet Dünyası Bir Tanpınar Fetişizmi” adlı kitabı üzerine konuşacak.

Modernleşmenin zihniyet dünyası nasıl?

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi’nin düzenlediği, Kırkambar Kitap etkinliği kapsamındaki yuvarlak masa toplantısına, 22 Haziran Cuma günü Prof. Dr. Besim Fatih Dellaloğlu misafir oluyor.

Dellaloğlu “Bütün modernleşmeler trajiktir. Sürekli kendisi olmak ile başkası olmak arasında radikal seçimler yapma durumunda kalmak... Bizim modern olmamız için başka tür bir takvim, alfabe ve başka bir tür şapkaya ihtiyacımız olmuştur. Batılı böyle bir trajediyi yaşamamıştır. Bu ülkenin modernleşmesi bir tür kendimiz olmaktan utanmanın hikâyesidir. Bu gerçekten trajik bir meseledir. Bu nedenle bizim memleketin modernleşmesinin biliminden çok sanatı yapılır. Tanpınar da bunun piridir bence. Çünkü bunu edebiyatla anlatmak daha münasiptir. Tanpınar’ın edebiyatını bu konuda bir tercih olarak okumamak lazım. Genelde en büyük yanlış bu: Tanpınar bu trajedinin yazarıdır. Trajedinin içinde, ondan beslenen biri Tanpınar. Bunu anlatıyor. Bunu çok iyi anlatıyor” dediği ve “Tanpınar Türkiye’dir” cümlesiyle bitirdiği “Ahmet Hamdi Tanpınar Modernleşmenin Zihniyet Dünyası Bir Tanpınar Fetişizmi” adlı kitabı üzerine konuşacak.

Program 18.00’de Şakir Kocabaş Salonunda başlayacak.

Adres: Vefa Cad., No: 41, 34134, Vefa/İstanbul
Tel: 212 528 22 22
Faks: 212 513 32 20

 

Meryem Uçar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2012, 00:03
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13