Modernizm ve Dünyevileşme

Vuslat dergisi Mart sayısı, Müslümanların son yıllardaki en önemli sorunu sekülerleşme üzerine çıktı.

Modernizm ve Dünyevileşme

Vuslat 117

Yeni çağ insanının en büyük problemi modern dünyanın getirdiği dünyaya bağlanma sorunu. Artık insanlar ne ölümü ne de diğer insanları düşünüyor. Kendi benliklerinin çevresinde bir dünya kurmuş ve yaşıyorlar.

Bu sorunların içerisinde Müslümanlar da kalıyor, aynı sorunlardan muzdarip oluyorlar.

Vuslat Dergisi Mart sayısında bu soruna eğilerek dosya konusu olarak modernizm ve dünyevileşmek konusuna değinmiş. Modernizm ve dünyevileşme kıskacı karşısında duruşumuzun nasıl olması gerektiğini bütün detaylarıyla Vuslat Dergisi’nin 117’inci sayısında bulabilirsiniz.

“Dünyevileşme: bir tekâmül serüveni değildir. Aksine selim fıtratın tersyüz edilmesidir. Modernizm ise, fıtratı tersyüz etmenin gayretidir. Başka bir ifadeyle Allah’ın dininden kurtulma çabasıdır. Modernizm: vahy’ye vedanın adresidir. Ruha sahte gıdalar içirmenin gayretidir.”

Vuslat'taki yazılar, yazarlar...

Vuslat Dergisi Mart sayısında:  Doç. Dr. Muhammed Tarik “İslam Ve Müslümanların Düşmanları Ne Kadar Çokmuş, Dostları Ne Kadar Az” yazısıyla tarihte Müslümanlara daim düşmanlık edenlerin olduğu beyan etmekte. Araştırmacı-yazar Mustafa Çelik ise,Allah’ın Dininden Kurtulma Çabası Modernizm”  isimli yazısında modernizmin tamamen bir müşrikleşme neticesi olduğunu ortaya koyuyor. Eğitimci- yazar Süleyman Gülek “Dünyevileşmenin Hazin Sonu” yazısıyla dünyevileşme tehlikesine dikkat çekiyor. Hüseyin Kerim Ece “ Gözü Arkada Kalmak” makalesiyle, dünyada eşyaya sahip olma hastalığı üzerinde duruyor. Abdullah Dai “Tevhid Hayatın Başı ve Sonu”  yazısında, Tevhid ile başlayıp Tevhid ile son bulan bir hayatın, mükâfâtı ebedî cennettir, diyor.

Ayrıca Vuslat Dergi bu ayki  “modernizm ve dünyevileşme” konusunda, Şırnak Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Süleyman Karacelil’le “modernizm ve dünyevileşme” üzerine bir röportaj gerçekleştirmiş.

 

Murat Karaca bildirdi

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2011, 11:00
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13