Modern zamanların adab-ı muaşeret kitabı henüz yazılmadı

Kocaelili okurlarıyla buluşan Fatma Barbarosoğlu, toplumdaki iletişim sorununun ancak sözlü kültürün korunmasıyla ortadan kalkabileceğini söyledi

Modern zamanların adab-ı muaşeret kitabı henüz yazılmadı

 

Kocaelili okurlarıyla buluşan Fatma Barbarosoğlu, toplumdaki iletişim sorununun ancak sözlü kültürün korunmasıyla ortadan kalkabileceğini söyledi

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Kocaeli Şubesi, kültür sanat etkinlikleri kapsamında vatandaşları birbirinden önemli kalemlerle buluşturuyor. Kültür Sanat etkinlikleri çerçevesinde sosyoloji doktoru, hikâyeci, roman yazarı ve Yeni Şafak Gazetesi köşe yazarı Fatma Barbarosoğlu Kocaelili okurlarıyla bir araya geldi.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Kocaeli Şubesi’nin düzenlediği söyleşi, Seka alanı içerisindeki dernek merkezinde gerçekleştirildi. Büyük ilgi gösterilen söyleşide Yazar Fatma Barbarosoğlu, sanattan edebiyata kadar birçok konuyu değerlendirdi.

İletişim sorunumuz var

Toplumumuzda iletişim sorununun olduğunu dile getiren Yazar Barbarosoğlu, bu kapsamda sözlü kültürün gelişmesinin son derece önemli olduğuna vurgu yaptı. Çağımızda nesiller arasında kopukluklar yaşandığını vurgulayan Barbarosoğlu, bu kopukluğun, çocuk gelişimine de menfi tesirde bulunduğunu ifade etti.

Küresel sorunlara bireysel çözümler

Küresel dünyanın sorunlarına bugünden yarına büyük ölçekte cevaplar vermenin mümkün olmadığı üzerinde duran Fatma Barbarosoğlu, küresel sorulara karşı acilen bireysel çözümler bulmaya niyet edilmesi gerektiğini söyledi.  Aile içindeki sorunların önemli bir bölümünün dinleme eksikliğinden kaynaklandığını belirten Barbarosoğlu, eşlerin birbirini, ebeveynin çocuklarını sadece dinleyerek, onların kendilerini anlatmasına imkân tanıyarak sorun alanının daralabileceğini anlattı.

Teknoloji zaruret miktarı kullanılmalı

Sosyal medyanın bireyler arası ilişkileri zorlaştırdığını, haset kültürü inşa ettiğini örnekler üzerinden anlatan Barbarosoğlu; “Kadim kültürümüzün zaruret ilkesini postmodern kültürde sürdürebilmeliyiz. Teknolojiyi zaruret miktarı olarak kullanma ilkesi üzerinde daha fazla durmalıyız” diyerek, yeni zamanların âdâb-ı muaşerât kitabının henüz yazılmadığını, bir an evvel yazılmasının aciliyet kapsamında olduğunu vurguladı.

Dernekte her hafta 8 etkinlik yapılıyor

TDED Kocaeli Şubesinde, her Cumartesi Ney kursu, Tarihi Türk Müziği Topluluğu çalışmaları, Dîvân-ı Hikmet okumaları; her Pazar Farsça Kursu; her Pazartesi Arapça; her Çarşamba Osmanlıca; her Perşembe Mesnevî ve Semaver Sohbetleri ve Cumaları da Klasik okumalar yapılıyor. Her yedi günde sekiz etkinlik yapılan dernekten her ay bin civarında kültür ve sanat insanı, bu etkinliklerden faydalanıyor.

 

Elif Yediveren haber verdi

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2013, 09:04
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Serpico
Serpico - 6 yıl Önce

Başlığı ve Fatma hanımın resmini görünce iştahla habere tıkladım fakat biraz inkisar-ı hayal oldu.Elif hanım, düşünüp yazmışlar fakat keşke böyle hassas bir mevzuyu hem de Barbarosoğlu'nu yakalamışken daha uzun ve teferruatlı nakletselermiş.Böyle kısa yazılınca hem çok ortadan ve kabataslak cümleler bize ulaşıyor hem de kanaatimce sadra şifa bir istintaç mümkün olmuyor.

banner19

banner13