Misafir öğrencilere diplomaları verildi

Sefire-i Alem Uluslararası Öğrenci Derneği, eğitimini tamamlayan 29 ülkeden 51 öğrenci için bir mezuniyet programı gerçekleştirdi.

Misafir öğrencilere diplomaları verildi

Sefire-i Alem Uluslararası Öğrenci Derneği, Türkiye’de eğitimini tamamlayan misafir öğrenciler için Zeytinburnu Sosyal Tesislerinde bir mezuniyet programı gerçekleştirdi. Programa Washington Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Merve Kavakçı İslam, eşi Prof. Dr Cihangir İslam, Sader Eski Başkanı Mehmet Çelik, Bab-ı Alem Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Mehmet Ali Bolat, İHH Yönetim Kurulu Üyeleri Günden Sönmez, Yaşar Kutluay ile misafir öğrenciler ve aileleri katıldı. Programda 29 ülkeden 51 mezun öğrenciye mezuniyet beratı ve üzerinde isimleri yazılı Kur'an-ı Kerim hediye edildi.

“Ülkenize hizmet etmeniz bize verilen en büyük hediyedir”

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılışında konuşan Sefire-i Alem Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Şeyma Üstün, mezun olan öğrencilerle birçok anılarının, iyi veya kötü sayısız hatıralarının olduğunu belirterek: “Şimdi sizler eğitimlerinizi tamamlayarak ülkenize dönüyorsunuz. Burada kazandığınız bilgi ve tecrübelerle ülkelerinizde iyi işler yapacaksınız, bu da bize verdiğiniz en iyi hediye, en güzel karşılık olacak. Biz sizleri hep iyi hatıralarla anacağız, inşallah siz de bizi hep iyi insanlar olarak hatırlarsınız.” dedi. Şeyma Üstün'den sonra öğrencilere hitaben bir konuşma yapan Dr. Merve Kavakçı İslam, "Bu dünyaya gelmemiz sebepsiz ve sonuçsuz değildir. Hepimizin bir mesajı ve bir misyonu var. Bir ablanız olarak benim size tavsiyem zaman çok çabuk akıp gidiyor. Kendinize inanın ve güvenin. Çünkü inanç ve güvenle birlikte kendinizdeki gücü göreceksiniz. Böylece sorumluluklarınızı daha iyi idrak edeceksiniz. Dünyanın dört bir tarafına yayılacaksınız da ardınızda sizi yetiştiren bir kaç iyi insan olduğunu göreceksiniz. Zamanı geldiğinde siz de sizden sonra gelen nesilleri yetiştiren bir kaç iyi insandan birisi olacaksınız...

Program renkli görüntülere sahne oldu

Programda, Türkiye'ye misafir öğrenci olarak eğitim almaya gelen bayan öğrenciler İstanbul'a geldiklerinde başlarından geçen ilginç ve komik hikâyeleri misafirlerle paylaştılar. Kazakistanlı öğrenci Zhansaya Berkmurzayeva “Sefire-i Alem benim ikinci ailem oldu. Türkiye'ye okumak için geldiğimde kimseyi tanımıyordum. Şeyma Üstün hepimize bir anne gibi davrandı. Ona ve tüm ablalarıma çok teşekkür ediyorum. Ayrıca burada bilmediğim ve öğrenmeyi çok istediğim Kur'an-ı Kerim'i öğrendiğim için çok mutluyum. Üzerimizde emeği olan herkese teşekkür ediyorum." dedi.

 

Tülay Ayhan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2012, 21:53
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13