Minyatür eserleri için online sergi açtı

Afyon Kocatepe Üniversitesinde (AKÜ) bir akademisyen, yeni tip koronavirüs (COVID-19) nedeniyle, kentteki tarihi yapıların minyatürlerinden oluşan kişisel sergisini sanal ortamda açtı.

Minyatür eserleri için online sergi açtı

AKÜ Şuhut Meslek Yüksekokulu Pazarlama ve Reklamcılık Bölüm Başkanı öğretim görevlisi Mehmet Akif Ağtaş, koronovirüs nedeniyle uzaktan eğitim çalışmalarını evden yürüttüğünü söyledi.

Uzaktan eğitim kapsamında öğrencilere ders notları gönderdiklerini, sisteme ders videoları yüklediklerini belirten Ağtaş, zaman zaman da canlı yayın uygulamaları aracılığıyla öğrencilerle sanal ortamda bir araya geldiklerini ifade etti.

"Sanatsız da kalınmaması lazım"

Bu süreçte evde kalındığını, eski alışkanlıkların terk edilmeye, insanların yeni bir düzene alışmaya başladığını belirten Ağtaş, şöyle konuştu:

"Evde birçok aktivite gerçekleştirmemiz gerekiyor. Sanatsız da kalınmaması lazım. Evlerde kaldığımız bu dönemde insanların diğer ihtiyaçlarının yanı sıra sanat eserlerine ulaşması gerektiğini düşündüm. Buradan hareketle bir sanal sergi oluşturmaya karar verdim. Sergi çalışmaları Afyonkarahisar minyatürlerinden oluşuyor. Geleneksel Osmanlı minyatürleri tarzında hazırlanmış bu çalışmaların farkı, çalışmaları dijital ortamda hazırlıyor olmam. Yani çizimler çeşitli fotoğraf programları aracılığıyla oluşturuluyor."

Dijital Afyonkarahisar minyatürleri

Ağtaş, serginin sanatseverlerce beğenildiğini dile getirdi.

İzleyicilerin sergiye, sitesi üzerinden "dijital Afyonkarahisar minyatürleri" şeklinde arama yaparak veya ilgili bağlantıdan ulaşabileceğini anlatan Ağtaş, "Evde kaldığımız bugünlerde sanatsal aktivitelerle uğraşmak, sanatsal içerikleri takip etmek evdeki yaşam kalitesini artıracaktır. Evde kalın, sağlıkla kalın" ifadelerini kullandı.

Yayın Tarihi: 02 Mayıs 2020 Cumartesi 14:14
YORUM EKLE

banner19

banner36