Mimarlık Söyleşileri’nde Yenikapı kazıları konuşuldu

Zeytinburnu Kültür Sanat’ta Mimarlık Söyleşileri’nin bu sezonki ilk programı 22 Kasım akşamı gerçekleşti. Dr. Olcay Aydemir’in sunumuyla gerçekleşen programın konuğu Prof. Dr. Ufuk Kocabaş oldu.

Mimarlık Söyleşileri’nde Yenikapı kazıları konuşuldu

BİZANS İMPARATORLUĞU’NUN EN ÖNEMLİ LİMANLARINDAN BİR TANESİ

Programda Yenikapı’da yapılan kazılar ve bu kazılar neticesinde bulunan eserlerin korunması süreci konuşuldu. Programın başında Prof. Dr. Ufuk Kocabaş, “Yaklaşık olarak 37 batık çıktı Yenikapı’da. Ve İstanbul Üniversitesi olarak biz 31 batığın konservasyonundan sorumlu olduk. 27 batığın da araziden kaldırılmasından. 8 batığı da Texas A&M Üniversitesi aldı, Su Altı Arkeoloji Enstitüsü. Tabi bir liman kazısı burası. Temel olarak bir liman kazısı. Hiç olmazsa başlangıçta bir liman kazısıydı. Bizans İmparatorluğu’nun güneye bakan, Marmara Denizi’ne, Propontis’e bakan en büyük limanlarından bir tanesi. Ve temel olarak da hububatın aslında Mısır’dan, İskenderiye’den getirilen hububatın ticaretinin yapıldığı bir liman.” sözleriyle Yenikapı’da devam eden kazı çalışmaları ve buranın tarihî önemi ile ilgili bilgi verdi.

NATIONAL GEOGRAPHIC, DISCOVERY, ARTE VE WARNER BROSS

Olcay Aydemir’in, kazı çalışmalarının belgesele dönüşüp dönüşmediği ile ilgili sorusuna ise Kocabaş, “National Geographic 2008’de bir belgesel yaptı, Tunnel to a Lost World isminde. O aslında tam da işte batıkların çıkmaya başladığı, kazısının yapılmaya başladığı ve Yenikapı 12, bizim alanın meşhur batıklarından bir tanesi, yüküyle beraber çıkan gemilerden bir tanesi, tam da ona denk geldi. Tabi Maramaray’ın bizatihi kendisi de yani proje olarak Boğaz’ın altından geçen bir çelik tünel projesi olarak kendisi de çok ilgi çekiciydi. Dünyanın işte en derin, en uzun bu şekilde inşa edilmiş tüp tüneliydi. Tabi National Geographic onunla da ilgilendi ama tabi bu arkeolojik buluntulara da kayıtsız kalamadı. Şöyle söyleyeyim, dünyanın 60 ülkesinde bu gösterildi. Ve gerçekten çok değişik tepkiler geldi bize, çok olumlu tepkiler geldi. (…) Discovery mesela çeşitli belgeseller yaptı. Ondan sonra Fransız kültür kanalı Arte çok güzel bir belgesel yaptı bununla ilgili. Kazının başında Warner Bross bütün kazının telif haklarını almak istedi. Bunu da bir not olarak söyleyeyim.” şeklinde cevap verdi.

LİTERATÜRE YENİ BİLGİLER KAZANDIRDIK

Kocabaş, kazılar neticesinde çıkan batıkların korunması ile ilgili de bilgi verdiği programda, senelerdir süren bu çalışmalar neticesinde çıkan batıkların korunma yöntemleri konusunda literatüre yeni yöntem ve bilgiler eklediklerini de sözlerine ilave etti. Prof. Kocabaş, şu an korunmakta olan gemilerin saklanması ve mümkünse sergilenmesi için uygun koşulların sağlandığı bir müze veya depoya ihtiyaçları olduğunu söyleşinin son bölümünde ifade etti.

Söyleşi, izleyicilerden gelen soruların yanıtlanmasıyla son buldu.

Yayın Tarihi: 25 Kasım 2022 Cuma 15:00
YORUM EKLE

banner19

banner36