Millet Kıraathaneleri Hayat Buluyor

Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesinde belediyece kurulan 75 okuma salonu ve sosyal tesis ile bilgi ve kültür evi, 'Millet Kıraathaneleri' projesinin hayat bulduğu merkezler olarak dikkati çekiyor.

Millet Kıraathaneleri Hayat Buluyor

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek'in 3 yıl önce başlattığı çalışmayla, kırsal ve merkez mahallerde 2 okuma salonu, 8 sosyal merkez ile 65 bilgi ve kültür evi kuruldu.Yılın 12 ayı hizmet veren merkezler, 7'den 70'e herkesin uğrak noktası oldu. Öğrenciler ve kadınlar için kursların düzenlendiği merkezlerin bahçeleri özellikle kırsal mahallelerde kimi zaman taziye evi, kimi zaman düğün alanı oluyor. Kur'an-ı Kerim'den yüzmeye, resimden hızlı okumaya birçok kursun düzenlendiği merkezlerden, her kesimden ve yaştan insan faydalanıyor. Kütüphane ve internetin de yaygın kullanıldığı bilgi ve kültür evlerinde, anneler ve çocukları da kurslardan birlikte faydalanabiliyor.

Terörle mücadelede şehit düşen güvenlik güçlerinin isimlerinin verildiği ve hatıralarının yaşatılması için köşeler oluşturulduğu bu merkezlerde, eğitim alan çocuklara vatan, devlet ve millet bilinci aşılanıyor. Ailelerin "Herde derde deva" dediği merkezler, yaz aylarında da yoğun günler geçiriyor.

 

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2018, 15:24
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26