Millî Mecmûa dergisi Ziya Gökalp özel sayısı için hazırlanıyor

Millî Mecmûa ikinci yılında, okurunun karşısına yeniden bir özel sayıyla çıkmaya hazırlanıyor. Bu özel sayının konusu Ziya Gökalp olacak.

Millî Mecmûa dergisi Ziya Gökalp özel sayısı için hazırlanıyor

Avazını gelenekten alıp geleceğe taşıma gayreti güden, Karac'oğlan'ın "Kim var imiş biz burada yoğ iken?" dizesini motto olarak belirleyen Millî Mecmûa, Ocak 2018'de Atsız Özel Sayısı ile matbuat âlemine giriş yapmıştır. Yayın kadrosu büyük ölçüde üniversite öğrencisi olan mecmuanın ilk 6 sayısında Genel Yayın Yönetmenliğini Yasin Usta, editörlüğünü Ahmet Alperen Can yapmıştır.

“Geçmişin Erkek Sesi: Atsız” başlığıyla çıkan özel sayı, yoğun bir ilgi görmüş ve kısa zamanda 2. baskısını yaptı. Atsız'ın edebî kişiliğinden tarihçiliğine kadar muhtelif konularda birçok yazıya bu sayıda yer verildi. 370 sayfalık hacmiyle bir başucu kitabı olabilecek düzeyde, değerli okurların kitaplıklarında yerini aldı.

Millî Mecmûa yayın hayatına, 'Türk Müslümanlığı'  dosya konulu ikinci sayısıyla devam etti. Entelektüel hayatımızda tartışılması gereken; ama ihmal edilen konuların başında gelen “Türk Müslümanlığı” meselesindeki kaynakların az olmasını eksiklik olarak kabul edilmiş ve konu üzerinde panoramik bir manzara sunulmaya çalışılmıştır. 160 sayfayı bulan ikinci sayıda ise Ahmet Yaşar Ocak, Hilmi Demir, Fatih M. Şeker, Erkan Göksu, Mustafa Kara, Mehmet Akif Okur, Haşim Şahin ve Levent Bayraktar gibi entelektüellerimizin yazılarıyla beraber, genç üniversiteli talebelerin yazıları da yer almaktadır.

Mayıs ayında üçüncü sayısı Türk Coğrafyası dosya konusuyla çıkan Millî Mecmûa, Türkistan'dan Balkanlar'a kadar uzanmış, ecdadımızın hoşgörüsü ve medeniyet inşasındaki tartışılmaz rollerini bu sayı içerisinde yine kıymeti hâiz isimlerin yazılarıyla tekrar gözden geçirmiştir. Ayrıca bu sayıda Ömer Tuğrul İnançer ile röportaj yapılmıştır. Dosya konusunun temel gayesi, merhum Erol Güngör'ün "Nerede evliya kabri varsa, orası Türk toprağıdır" derken ne demek istediğini; merhum Yahya Kemal'in "Üsküp ki Şar Dağı'nda devâmıydı Bursa'nın" diyerek neyi kastettiğini bu sayıda ortaya koymak olarak gözükmektedir.

Temmuz 2018'de dördüncü sayısı, merhum Arif Nihat'ın "Sende lâleler bitirdim / Ey benim Türk Malazgird'im" dizelerine bir atıfla 'Türk Malazgirt' dosya konusu olan Millî Mecmûa, Malazgirt Meydan Muharebesi’ni yeniden gündeme getirmeye çalışmıştır. Anadolu’nun Türkleşmesi konusunda önemli olan meseleye, birçok zâviyeden yaklaşılmıştır. Bu sayıda Selçuklu tarihinin çalışkan akademisyenlerinden Erkan Göksu ile bir de röportaj yapılmıştır.

Millî Mecmûa’nın beşinci, 2018 yılının son sayısı 'Türkiye Rüyası' dosya konusuyla çıkmıştır. Bu sayıda millî hassasiyetinin yansıması olan şiirleriyle, Türk okurunun hafızasında ihtişamlı bir yer edinmiş. Süleyman Çobanoğlu ile mülâkat gerçekleştirilmiştir. Kemal Tahir, Nurettin Topçu, Dündar Taşer gibi isimler üzerine yazıların bulunduğu bu eser 90 sayfalık hacmiyle okuyucuya sunulmuştur.

Millî Mecmûa ikinci yılında, okurunun karşısına yeniden bir özel sayıyla çıkmaya hazırlanmaktadır: ZİYA GÖKALP ÖZEL SAYISI. İlk senenin Atsız Özel Sayısı hacminde, bir başucu kitabı niteliğinde olması beklenen özel sayıda yine entelektüel hayatımızın tanıdık sîmâlarından, Yılmaz Özakpınar ve Ayhan Bıçak gibi kıymetli hocalarımızdan yazılar olduğu biliniyor.

İkinci yılında neşredeceği dosya konularını sosyal medya üzerinden ilân eden Millî Mecmûa, Ziya Gökalp Özel Sayısının ardından tarihin yayını daha da gererek "Türk Düşüncesi (Klasik Dönem)" dosya konusunu Mart-Nisan 2019'da kıymetli okuyucusuna sunmaya hazırlanıyor. 2019 yılına ait dosya konuları ise şöyle sıralanmaktadır: "Türk İstanbul", "Türk Şiiri", "Türk Asrı". Türk serisine ikinci yılında da devam eden Millî Mecmûa, yayın hayatına büyük bir projeyi tamamlamaya yönelik faaliyetleriyle devam edecektir.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2019, 17:45
banner12
YORUM EKLE

banner19