Mevdûdî'den İslâm'a İlk Adım

İslâm’a İlk Adım adlı kitap Üstâd Mevdûdî'nin değişik dillerde bir milyondan fazla basılan önemli eserlerinden biridir.

Mevdûdî'den İslâm'a İlk Adım

İslâm’a İlk Adım adlı kitap Üstâd Mevdûdî'nin önemli eserlerinden biridir. İlk defa 1932 yılında Urduca yayınlandıktan sonra pek çok okulda ders kitabı olarak kabul edilmiş; Arapça, Farsça, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Portekizce, Japonca ile Endonezya, Svahili, Malayalam, Tamil, Puştu, Bengali, Gucerat, Sindhi, Arnavut ve Boşnak dillerine çevrilerek bir milyondan fazla basılmıştır.

Yazar, kitabın önsözünde amacının İslâm’ın orijinal kaynaklarına ulaşamayan müslim ve gayri müslimlere onun açık, şumullü ve herşeyi kapsayan görüşünü kısa bir risale ile vermek olduğunu; ayrıntılardan kaçındığını; İslâm’ın bütününün portresini çizmeye çalıştığını; inancımızın rasyonel temellerini de açıklamaya gayret ettiğini; ibadet prensiplerini ve İslâmî hayat tarzının taslağını sunarken bunların arkasındaki hikmeti de ortaya çıkarmaya çalıştığını ifade etmektedir.

Bölüm başlıkları şöyledir: İslâm’ın anlamı, İman ve itaat, Peygamberlik, İmanın esasları, İbadet, Din ve şeriat, Şeriatın prensipleri.

Mevdûdî, bu kitabı için, Müslüman gençliğin zihnî ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılayacağını ve gayri müslimlerin de gerçek yer ve mevkiimizi  anlamalarında yardımı dokunacağını ümit ettiğini belirtmektedir.

İslâm’a İlk Adım, Serdar Güzey çevirisiyle İnkılâb Yayınları tarafından okuyucuya sunuldu.

 

Elif Yediveren haber verdi

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2013, 00:18
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13