Mescid-i Nebevi Misafirlerini Bekliyor

Hac döneminin yaklaştığı şu günlerde Suudi Arabistan'ın Medine kentinde bulunan Mescidi Nebevi'de hacı adaylarını en güzel şekilde ağırlamak için hummalı bir çalışma devam ediyor.

Mescid-i Nebevi Misafirlerini Bekliyor

Mescid-i Nebevi'deki yetkililer bugün, Suudi Arabistan Medya Bakanlığının davetlisi olarak hac hazırlıklarını yerinde görmek üzere bu ülkede bulunan yabancı gazetecilere, Harem-i Şerif'in düzeni, güvenliği ve burada yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Mescid-i Nebevi Genel İşler Müdürü Cumau bin Bender el-Asiri, Hz. Peygamberin makamında hacıların ibadetlerini huzurlu ve güvenli bir şekilde eda edebilmeleri için çalıştıklarını belirterek, "Hacılar, Harem-i Şerif'in alanlarına geldikleri vakit kendilerini karşılayan 450'den fazla görevli tarafından yönlendiriliyor, bilgilendiriliyor ve istedikleri hizmetler sunuluyor. Görevliler hacıların giriş ve çıkışlarını organize ediyor." dedi. 

Cuma hutbesinin aynı anda 10 dile çevrildiğini ve dileyen hacıların çeviriyi akıllı telefonlar ve elektronik kulaklıklarla dinleyebileceğini kaydeden Asiri, "Mescidi Nebevi'de alan genişletme çabaları devam ediyor. Bu çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte alanda, yaklaşık 2 milyon Müslümanın namaz kılmasına imkan sağlanacak." diye konuştu.

Mescid-i Nebevi'deki temizlik ve diğer hizmetler hakkında da bilgi veren Asiri, şunları kaydetti: "Harem-i Şerif'te bulunan 16 bin halı, belirli aralıklarla yıkanıyor. Temizlik ise 12 bin işçi ve görevli tarafından gerçekleştiriliyor. 13 binden fazla zemzem suyu dolu büyük termoslar bulunuyor. Ayrıca Mescidi Nebevi'nin altında iki katlı 5 bin araçlık otoparkımız yer alıyor."

Mescid-i Nebevi 24 saat kameralarla izleniyor

Mescid-i Nebevi'nin Özel Kuvvetler Müdürü General Abdurrahman bin Abdullah ise gazetecileri Harem bölgesindeki güvenlik çalışmaları hakkında bilgilendirdi.

Emri altındaki güvenlik güçlerinin görevinin Harem-i Şerif'teki ziyaretçi trafiğini gün boyu tanzim etmek olduğunu belirten Bin Abdullah: "Namaz vakitleri öncesi ve sonrası, Ravza-i Şerif'in ziyareti sırasında alınan güvenlik önlemleri ve planlar gün boyu değişebiliyor. Ziyaretçi trafiği operasyon odasından modern iletişim araçlarıyla ve monitörlerle izleniyor." dedi.

Mescid-i Nebevi'deki İrşad İdaresi bünyesinde eğitim, mushaflar, bilinçlendirme ve tebliğ birimleri yer alıyor. İrşad İdaresi Müdürü İbrahim el- Gamidi, İslam dünyasından gelen alimlerle birkaç dilde koordineli şekilde eğitim hizmeti sunduklarını belirtti. Gamidi, hac veya umre için dünyanın farklı bölgelerinden gelen ziyaretçilere, ibadetlerini en doğru şekilde eda edebilmeleri için gerekli yönlendirmelerde bulunduklarını dile getirdi.

74 dilde Kuran-ı Kerim'in basıldığı Medine'de bulunan Kral Fahd Mushaf Matbaası Müdürü Salih el-Hüseyin ise "Matbaamız dünyada mushaf basımı konusundaki ilk kurum olma özelliğini taşıyor. Kurulduğu 1984 yılından bu yana 300 milyondan fazla mushaf basıldı ve bu yıl basılan mushaf sayısı 1,8 milyon. Matbaada çok titiz bir çalışma yürütülüyor ve yazımda her hangi bir hata yapılmaması için büyük bir hassasiyet gösteriliyor." şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 16:17
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26