Merhum Akif Emre’nin kabri tamamlandı

Ardında güzel işler ve her gönülde güzel izler bırakarak 23 Mayıs 2017’de aramızdan ayrılan Akif Emre’nin kabri tamamlandı.

Merhum Akif Emre’nin kabri tamamlandı

23 Mayıs 2017’de bir kalp krizi neticesinde kaybettiğimiz Akif Emre şahsiyetiyle, duruşuyla, yaşayışıyla ve birbirinden değerli çalışmasıyla gıpta edilesi bir ömür bıraktı ardında. Her birini keyifle okuduğumuz ve istifade ettiğimiz, ufkumuzu açan yazıları ve kitapları için de aynı hayranlığı duymamak mümkün değil. Böyle bakıldığında sağlam bir başarı hikâyesi şeklinde nitelendirilebilir onun hayatı. Ancak Akif Emre’yi anlatmak ve en azından bunun hakkını teslim etmek için bunlar yeterli değil. Zira onunki sıradan bir başarı hikâyesi değil.

O bütün bu güzel işleri yaparken öyle bir şey yaptı ki, bu hasleti onu, kendisini tanıyanlar için yeri doldurulamaz bir değer haline getiriyor. Akif Emre insanların gönlüne dokunabilmek konusundaki hüneriyle farklılaşıyor herkesten. İnsana emek vermek, kol kanat germek, gönlüne dokunmak, yol göstermek belki de onun bu denli sevilmesindeki en büyük özellikleriydi. Tabii bir de karşısındaki kim olursa olsun, tavizsiz duruşu.

Bir gönül insanı olan Akif Emre’nin bu kuşatıcılığı hayatındaki her alana sirayet etmiştir. Habercilikle meşgulken bütün ümmetin dertleriyle hemhal olmuş, bütün İslam coğrafyasını tanımaya ve kuşatmaya gayret etmiştir. Bu samimiyeti sebebiyle Endülüs için, Bosna için veya Kudüs için kaleme aldığı yazılar bizi yüreğimizden yakalamayı bilmiştir. O, Allah için sevmeyi bilen nadir insanlardandı, ki bu kocaman bir yürek ister.

25 Mayıs’ta Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Edirnekapı Şehitliği’ne defnedilmişti Akif Emre. Hem de bizim gönlümüzde taht kurmayı başarmış çok muhterem bir isme komşu olmuştu: Mehmed Akif Ersoy. Bu bir tesadüf olmasa gerek. Bir yıldır süren çalışmalar neticesinde Akif Emre’nin mezarı tamamlandı. Mezar, ailesinin isteği ve onayı üzerine MMG'den mimar Yavuz Sarı tarafından dizayn edildi. Yolunuz Edirnekapı Şehitliği’ne düşerse, uğrayıp kendisiyle İslam dünyasının son durumu, Müslümanların dertleri hakkında hasbihal edebilirsiniz.

Akif Emre kimdir?

Kayseri doğumlu olan Akif Emre, üniversiteyi İstanbul’da okudu. Gazeteciliğe Yeni Devir’de başladı. Yeni Şafak gazetesinin kurucuları arasında yer aldı ve bir süre genel yayın yönetmenliğini yaptı. Yayıncılık tecrübesi Akabe Yayınlarında başladı. Ardından İnsan, Küre, ve Klasik yayınlarının yayın yönetmenliğini üstlendi.

Bunlarla birlikte belgesel çalışmaları da olan Akif Emre, “Osmanlı Şehirleri”, “Kudüs” ve “Mimar Sinan” gibi önemli çalışmalara imza attı.

Bir süre Dünya Bülteni’nde (www.dunyabulteni.net) genel yayın yönetmeni olarak görev yapan Akif Emre, vefatından kısa bir süre önce www.haberiyat.com'da genel yayın yönetmenliği yapıyorduı.

Akif Emre'nin yayımlanmış kitaplarından bazıları şöyle: Göstergeler, İzler (Arnavutça da yayınlandı), Küreselliğin Fay Hattı, Çizgisiz Defter.

Kendisine bu vesileyle Allah’tan rahmet diliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2018, 23:04
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13