Melamet'ten 'siyaset' dosyası

Melamet dergisinin 5. sayısı çıktı.

Melamet'ten 'siyaset' dosyası

Edebiyat, sanat, düşünce dergisi Melâmet, Kasım-Aralık 2015 tarihli beşinci sayısında siyasete odaklanıyor. Dosya çerçevesinde Celâl Fedai, Enver Gülşen, Hakkı Özdemir ve Yavuz Altınışık’ın gerçekleştirdiği Melâmet Konuşmaları ile Bünyamin Bezci’yle yapılmış bir söyleşi var: “Müslümanlar İslam medeniyetini sadece kendilerine ait görmezler.”

Dosya konusundaki yazılar ise Celâl Fedai, Hüseyin Karaca, Prof. Dr. Bilal Sambur, Ali K. Metin, Enver Gülşen, Abdürrahim Karadeniz, Şemsettin Şeker, Selvet Çetin, Mustafa Baki Efe, İhsan Yıldırım ve Ufuk Coşkun imzalarını taşıyor. Dosyada medeniyet telakkisinden eğitim politikalarına, sivil toplumdan akademinin işlevine, kültür politikalarına kültür-iktidar ilişkisine kadar Türkiye siyasetinin açmazları ve çıkış yolları üzerine değerlendirmeler yer alıyor. Derginin siyaset dosyası, Bengül Güngörmez ile yapılan soruşturmayla bitiyor.

Melâmet’in şiir sayfalarında; Hıdır Toraman, Hüseyin Karaca, Hasan Hüseyin Çağıran, Murat Saldıray, Veysel Karani Tur, Yahya Kurtkaya, Mustafa Baki Efe, Abdurrahman Şenel, Metin Erol, Abdullah Mahvî ve Celâl Fedai var. Ayrıca Bünyamin Kasap tercümesiyle Ezra Pound’dan ve Burcu Çılgı tercümesiyle de Alfred de Wigny’den birer şiir var.

Bu sayının öykücüleri ise Kamil Yıldız, Mevlana İdris, Ali Işık, Ahmed Sadreddin Öztürk ve Arzu Şahin. Kadir Turgut Mustafa Mestûr’dan, Merve Kelebek ise Simîn Danişver’den birer öykü çevirisiyle Melâmet’te yer alıyor.

Dergideki diğer imzalar şöyle: Cemil Caca Arslan, Atıf Eren, Akif Kemal Koç, Enver Gülşen ve Ayşe Şasa’nın Günlükleri’ndeki emeğiyle Abdurrahman Badeci.

Yayın Tarihi: 20 Kasım 2015 Cuma 15:32 Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 15:32
banner25
YORUM EKLE

banner26