Melamet'in 6. sayısı çıktı

Melâmet dergisinin Ocak-Şubat 2016 tarihli 6. sayısı ''İnsanlar Tüketilirken Yazmak'' kapağıyla çıktı.

Melamet'in 6. sayısı çıktı

Edebiyat, sanat, düşünce dergisi Melâmet'in Ocak-Şubat 2016 tarihli 6. sayısı “İnsanlar Tüketilirken Yazmak” kapağıyla çıktı. Dergi altıncı sayısında yaşadığımız dünyada edebiyatın, şiirin yani bir eylem olarak yazmanın ne işe yaradığını, ne anlama geldiğini ve niteliğini sorguluyor.

Kapakta “İnsanlar Tüketilirken Yazmak” başlığıyla ifade edilen dosya çerçevesinde, ilk olarak derginin her sayısında olduğu gibi Melâmet Konuşmaları yer alıyor. Hüseyin Karaca, Bengül Güngörmez, Hıdır Toraman ve Sıddık Ertaş’ın yer aldığı konuşmada; modern zamanlardaki kitleler karşısında, edebiyatın işlevi, misyonu ve dönüşümü tartışılıyor. Konuşmanın başlığı: “Yığınlaşan Kitleler ve Edebiyat”. Dosya çerçevesindeki yazılarda ise; Celâl Fedai, Ali K. Metin, Prof. Dr. Bilal Sambur, Olgun Gündüz, Yahya Kurtkaya, Atıf Eren ve Feyza Yapıcı imzaları var.

Dosya içerisinde değerlendirilebilecek söyleşinin konuğu ise ise şair Ali Günvar. “Şair, Nereye Gidiyorsun?” başlıklı söyleşiyi Mustafa Baki Efe gerçekleştirmiş. Günvar, günümüzde “söz”ün içinde bulunduğu durumdan kurtulabilmesi için “şuara taifesinin güncel ile sahte bir anlam ilişkisi kurarak tribünlere oynamayı bırakıp şiirin ciddiyeti ile uyumlu şeyler yapmaları gerekmektedir.” diyor.

Melâmet’in bu sayısındaki şiirler ise Ali K. Metin, Mustafa Baki Efe, Yavuz Altınışık, Mehmet Aycı, Serdar Kacır, Sümeyye Betül, Abdullah Turut, İlhan Kayhan, Muharrem Kaplan, Mustafa Fırat, Celâl Fedai, Abdullah Mahvi, Metin Erol, Hayrullah Arslantekin ve Hamdi Gün imzalarını taşıyor. Ayrıca Bünyamin Kasap tercümesiyle Ezra Pound’dan ve İdris Çakmak tercümesiyle de Louis Macneice’den birer şiir var.

Derginin öykü sayfalarında Ali Işık, Yusuf Kocamaz, M. Fatih Göksu ve Dilek Buz'un öykülerinin yanında Merve Kelebek tercümesi ile Sadık Çûbek ve Kadir Turgut tercümesiyle Celâl Al-i Ahmed'den birer öykü yer alıyor.

Melâmet’in dosya ve ürünler dışındaki düzyazı sayfalarında da Murat Saldıray, Metin Erol, Celâl Fedai, Abdurrahman Karadeniz, Kamil Yıldız, Hüseyin Karaca, Cemil Caca Arslan, Ali Dursun ve Selma Türköz'e ait yazılar var.

Melâmet’in sayfaları, ilk sayıdan beri süren ve Abdurrahman Badeci’nin hazırladığı Ayşe Şasa’nın Günlükleri ile kapanıyor.

İrtibat:

melametdergisi.com

melametdergisi@gmail.com

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2016, 11:41
YORUM EKLE

banner19