Mehmet Şevket Eygi: Üstad Necip Fazıl çok yalnız bir insandı

Mehmet Şevket Eygi, üstad Necip Fazıl'ın verdiği fikri mücadeleyi ve dava çilesini anlattı.

Mehmet Şevket Eygi: Üstad Necip Fazıl çok yalnız bir insandı

Zeytinburnu Belediyesi Gençlik Merkezi'nce 26 Mayıs Cuma günü düzenlenen, "Necip Fazıl Kısakürek'i Anma Gecesi"ne katılan usta yazar Mehmet Şevket Eygi, üstadın verdiği fikri mücadeleyi ve dava çilesini anlattı.

Kısakürek'in vefatının 34. yılı dolayısıyla Merkezefendi Kütüphanesi'nde düzenlenen programda konuşan Eygi, Sultanu'ş Şuara (Şairler Sultanı) unvanına sahip Necip Fazıl Kısakürek'i ilk kez 1943'te gördüğünü dile getirdi. Eygi, Necip Fazıl Kısakürek tarafından çıkarılan Büyük Doğu dergisinin ilk sayısının 1943'te okuyucuyla buluştuğunu hatırlatırken "O tarihlerde çocuk yaştaydım ve dergide yazılanları anlayacak durumda değildim, yıllar sonra okuduğumda ise hayranlık duydum . O zamanlar matbaalar bugünkü kadar gelişmiş değil. Cihan harbi devam ettiği için kağıt da bulunmuyor. O şartlarda Üstad, Büyükdoğu gibi bir dergi çıkarıyor. Şairliğini, kültür seviyesinin yüksekliğini derginin daha birinci sayısında göstermiştir. Harika bir tasarım ve mizanpaj. İleride gazeteci olmak isteyenler yahut kültür boyutunu geliştirmek isteyenler, kütüphaneye gitsinler ve Büyük Doğu'nun 1943'te çıkan sayılarını tetkik etsinler." diye konuştu.

Üstadla yüz yüze tanışmalarının ise 1951'de gerçekleştiğini aktaran Eygi, usta şairin kendisi için her zaman "üstad" olduğunun altını çizerek, "Hazreti Ali, 'Bana bir harf öğretenin kölesi olurum' diyor. Biz Necip Fazıl'dan bir değil, çok harf öğrendik." dedi. Ankara'da Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde okurken Sezai Karakoç vesilesiyle Necip Fazıl'la tanıştıklarını anlatan Eygi, o yıllarda bir dönem Ankara'da hapishanede bulunan üstadı sık sık ziyaret ettiğini de sözlerine ekledi.

"İslam'ın çılgın bayraktarı"

Kısakürek'in kalabalıklardan hoşlandığından bahseden Eygi, "İlgi isterdi ama etrafındaki bütün kalabalığa rağmen, çok yalnız bir insandı. Büyük insanların kaderi yalnız kalmaktır. Kalabalık içinde de yalnız kalırlar çünkü onları anlayan çıkmaz. Çıksa bile tam anlayan çok az olur." diye konuştu. Üstadın Cumhuriyet tarihinde İslam'ın çılgın bayraktarlarından biri olduğunu söyleyen Eygi, üstadın çeşitli zamanlarda hapis hayatı olduğunu ve çok eziyet çektiğini anlattı. Toplumda iz  bırakmış bu tür şahsiyetleri eleştirirken yaşadıkları dönemi ve şartları da göz önünde bulundurmak gerektiğine dikkat çeken Mehmet Şevket Eygi, "Yaptığı hizmetleri, açtığı bayrağı, çektiği çileleri dikkate almak suretiyle Müslümanların Necip Fazıl'a karşı saygılı davranmalarını uygun görüyorum" dedi.

Gençlere edebiyat dersi almalarını ve Osmanlıca öğrenmelerini tavsiye eden Mehmet Şevket Eygi,  İslami kesimde büyük bir gevşeme yaşandığına dikkat çekerek, "Müslümanlar, sıkıntılardan, baskılardan kurtulunca aşağı yattılar. Bozuk düzenin nimetlerine saldıranlardan oldular. Saldırmayana bir şey demiyorum. Ben şahsen bunları çok tenkit ediyorum. Bugün öyle kötülükler var ki akıl ermiyor." şeklinde konuştu.

 

Gülcan Tezcan

Yayın Tarihi: 29 Mayıs 2017 Pazartesi 11:34 Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2017, 11:34
YORUM EKLE

banner19

banner36