Mehmet Poyraz Kalka Savaşı’nı ilk defa kitap hâline getirdi

Derin Tarih ve Sebilürreşad dergilerinin yanı sıra Dünya Bizim’de de metinler kaleme alan gazeteci ve araştırmacı yazar Mehmet Poyraz’ın “Moğolların Rus Zaferi: Kalka Savaşı” isimli kitap çalışması geçtiğimiz günlerde okuruyla buluştu.

Mehmet Poyraz Kalka Savaşı’nı ilk defa kitap hâline getirdi

Poyraz’ın diğer eserlerinden farklı olarak bu çalışması sadece internet üzerinden temin edilebilecek. Diğer çalışmaları gibi bu kitabında alanında bir ilk olduğu “Moğolların Rus Zaferi: Kalka Savaşı”nın tanıtım bülteninde şu ifadelere yer verilmiş:

Kalka Savaşı’na giden sürecin hikâyesi Harezmşahlar Devleti Sultanı Alâeddin Muhammed’in ülkesinin topraklarında, Moğol tebaasından 450 Müslüman tüccarın öldürülmesi ve mallarının alıkonmasıyla başlamıştır. Buna hayli öfkelenen bozkırın yeni imparatoru Cengiz Han önce Sultan Alâeddin Muhammed’in üzerine, ardından Harezmlilerin yeni sultanı Celâleddin’e sınır tanımayan Moğol savaşçılarını yollar. Buhara’dan Kafkasya’ya buradan da Anadolu’ya sıçrayan dehşetli kovalamacının etkisi uzun yıllar sürecektir.

Tarafları Moğollar ile Rus-Kıpçak müttefik orduları olan Kalka Savaşı üç gün sürerken Güney Rusya’daki hâkimiyeti elinde bulunduran ve Kuzey Rusya’daki Ruslar üzerinde tahakküm kuran knezler ile çok sayıdaki soylu Rus hayatını kaybeder. Böylelikle Rusya topraklarındaki güç kuzeydekilerin eline geçerken güneydekilerin ise Moskova’ya biat etmek zorunda kalacakları dönem başlamış olur.

Kalka Savaşı’nı ağır bir mağlubiyetle kaybeden Rusların içerisinde güç dengesi değişmiş, sahaya yeni oyuncuların, Moğolların da gelmesiyle Deşt-i Kıpçak toprakları bambaşka bir hale bürünmüştür.

Moğolların istilası sadece Doğu Avrupa’da, diğer adıyla Deşt-i Kıpçak coğrafyasında dengeleri değiştirmemiştir. Bozkırdan gelen fırtınadan Selçuklular da etkilenir. Harezmliler üzerinden Selçuklular yıkıma doğru giderken, bozkırın fırtınası Osmanlı Devleti’nin ortaya çıkmasını sağlayacak tohumları Anadolu’ya savurmaktadır.

Kitabın yazarı; Türkistan, Kafkasya, Rusya ve Doğu Avrupa üzerine yaptığı çalışmalarıyla bilinen gazeteci ve araştırmacı yazar Mehmet Poyraz’ın daha önce kaleme aldıkları gibi bu çalışması da detay konu türündedir.

Kalka Savaşı’nın, Türkiye’de ilk defa “Moğolların Rus Zaferi Kalka Savaşı” başlığıyla kitap haline getirildiği bu eser, her ne kadar Moğol-Rus tarihi üzerine olmasa da savaşın detaylarını ihtiva etmesi nedeniyle bu iki topluluğa dair önemli bilgileri barındırmaktadır.

TEMİN:

https://www.kitapyurdu.com/kitap/mogollarin-rus-zaferi-kalka-savasi/584366.html&manufacturer_id=180144

Yayın Tarihi: 25 Haziran 2021 Cuma 14:20 Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2021, 14:25
YORUM EKLE

banner19

banner36