Mehmet Özger'den Muhtasar Cinnet Risalesi

‘Muhtasar Cinnet Risalesi’ içeriğiyle ve yapısıyla sağlam bir zemine basan bir kitap. Modern şiirinin aceleciliği, yüzeyselliği, duyarsızlığı yok.

Mehmet Özger'den Muhtasar Cinnet Risalesi

Açıkçası şiir, şu an için yerinde duruyor. Bir önüne bir arkasına bakıyor ama hangi tarafa doğru hareket edeceğine karar veremiyor. Mesela Yahya Kemal gibi kurtuluşum eskidedir diyemiyor veya şiir adına gemileri yakan İkinci Yeniciler gibi ileriye fırlayamıyor. Karadeniz yöresinde dinlemiş olduğum bir fıkra var. Fıkrada da bir at var. Atın semerinin bir tarafında yonca diğer tarafında da arpa destesi bulunuyor. At, acaba hangisini yesem diye kararsızlık içinde tam beş saat yol alırken, bir anda yolun bittiğine, yüklerinin indirildiğine tanık olur. Ve üzülür. Şiirdeki durağanlık ve seçimsizlik şu an tam da buna denk geliyor.

İnsan düşünmeden edemiyor, şiir acaba zaman mı kaybediyor. Aslına bakarsanız şiirin zaman falan kaybettiği yok. Şiir nasıl düşünülüyor ve algılanıyorsa sonuçta ona göre de yazılıyor. 1950’li yıllarda Turgut Uyar’ın şiir üzerine kaleme aldığı Çıkmazın Güzelliği adlı yazısı, şu an için şiirden ziyade yaşam ve insan için geçerlidir. Yani hayatın içindeki anlamla şiirin bir araya gelememesinden kaynaklanan çıkmazdır bu. Hayat kendi ırmağında gürül gürül akıp, etrafa naralar saçarken, modern şiirin rehavet kokan, korkak ve tembel bilincinin hayatın yanına yaklaşmasına imkan yok sanıyorum.. Belki merhameti, büyüklüğü de. İnsana ve onun hayatına dokunmaktan, gerçekle yüz yüze kalmaktan korkuyor, şiir. Bu yüzden günümüz şiiri ölümün bile kendisine bir gelecek vaat etmediği bitkiler gibi yaşıyor. Yakın dönem şiirimiz üzerinde konuşulacaksa çoğunlukla bu tarafıyla konuşulmalıdır. Çünkü şiiri şiir yapan olgular arasında iletişim kopukluğu ve temas yokluğu bulunuyor.

Doğrusu, Mehmet Özger’in Yedi İklim yayınlarından çıkardığı ‘Muhtasar Cinnet Risalesi’ adlı kitabında bulunan şiirlerini okurken, kitap bana, yukarda anlatmaya çalıştığım konuları düşündürdü. Çünkü Mehmet Özger, içeriğiyle ve yapısıyla sağlam bir zemine basan bir kitap hazırlamış, bizlere. Modern şiirinin aceleciliği, yüzeyselliği, duyarsızlığı yok onda. Taşıdığı biçimle tam olmasa da üzerindeki bilinç ve temeldeki şiir zihniyeti açısından sağlam bir kitaptır Muhtasar Cinnet Risalesi’. Mehmet Özger’in şiirleri üstünde epey bir düşünerek ve uzun bir dönem çalışarak bir araya getiren bir şair olduğunu Yedi İklim çevresinde duyuyorduk. Şiirlerindeki oturmuşluk ve şiirlerinde ne dediğini bilmesi bizi bu kanıya vardırıyor. Özellikle günümüz şairlerinin yanılarak kullandığı şarkı sözü formundan oldukça uzak durması, kitabın emek verilmiş gerçek şiirler barındırması kitabın değerini daha da artırıyor.

 

Adem Kalan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2013, 12:32
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13