Mehmet Harmancı: Şam ile Konya arasında ruh kardeşliği var

Mehmet Harmancı geçtiğimiz günlerde Şam şehri üzerine konuştu.

Mehmet Harmancı: Şam ile Konya arasında ruh kardeşliği var

 

TYB Konya Şubesi’nin 3 Kasım Cuma günü düzenlediği etkinliğin konuğu, Necmettin Erbakan Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Harmancı idi. Harmancı etkinlikte Şam şehri üzerine konuştu.

Şam’da Camiü’l Emeviyye diye söylenen, bizde ise Ümeyye (Emevi) Camii olarak bilinen meşhur camiden, bu caminin mescit olarak inşa edilmeden önceki geçmişinden kısaca bahseden Harmancı, bu yapının bir mescit olarak inşa edilmeden evvel Aziz Yuhanna Kilisesi olarak istihdam edildiğini, ondan önce ise Roma-Pagan Mabedi olarak kullanıldığını, caminin bu evrelerinden sonra, mescit olmaya doğru gelişinden bahsetti. Sonra “o toprağın kaderini mi yaşıyor üzerindeki binalar” diyerek Sezai Karakoç’un şu dizeleri ile konuşmasına devam etti: “Ve Kudüs Şehri/ Gökte yapılıp yere indirilen şehir/ Tanrı şehri ve bütün insanlığın şehri

“Şairin dediği gibi bir kısım şehirler gökte yapılıp yere indiriliyor, bir kısım şehirler de yerde yapılıp göğe doğu ağıyorlar mı acaba?” diyen Harmancı, Şam şehrinin de etkileyici safhalardan geçmiş bir şehir olduğunu, şehrin bugün geldiği noktanın daha önce yaşadıklarından bağımsız düşünülemeyeceğini, bundan sonra gideceği yerle ilgili fikir verebileceğini de söyledi.

Programa katılan misafirlerin soruları ile devam eden programda, Şam şehrinin Konya ile benzerlikleri ve tarih boyunca süren ilişkisi hakkında gelen sorular üzerine Harmancı da Şam şehrinin Konya şehrine maneviyatı, sükûneti, yaşam tarzları açısından benzediğini, şehirlerin arasında da ruh kardeşliği olduğunu söyledi ve tarihi süreçte iki şehir arasında var olan insan ve bilgi dolaşımına değindi.

Şam’ı nerede kaybettik diye gelen bir başka soruya ise “Şam’ı kaybettiğimizi düşündüğüm yer mazi ile atinin buluştuğu nokta olan insanı yetiştirememekten kaynaklanıyor. Şam’ı Osmanlı’nın dağılmasıyla, devlet düşüncesinin dağılmasıyla kaybettik, coğrafya olarak. Ama insani bakımdan, hepimiz birlikte kayboluyoruz. Geçmişe gitmek mümkün değil, geleceğe gitmek mümkün değil. Bugünü adam gibi yaşamak zorundayız” diyen Mehmet Harmancı, “aslında ortada tek meselemiz var, adı ‘İnsan’” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmacıya günün anısına katılım belgesini Konya Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler daire başkanı Ahmet Köseoğlu ve Harmancı’nın babası takdim ettiler.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2017, 14:01
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26