Mehmet Emin Alpkan büyük bir alperendi

Başta Bizim Anadolu gazetesi olmak üzere bir çok gazetenin kuruluşunda emeği olan Mehmet Emin Alpkan, Cağaloğlu’nda düzenlenen anma toplantısında yâd edildi.

Mehmet Emin Alpkan büyük bir alperendi

Toplantıya Alpkan Ailesi’nin bütün mensupları, gazeteciler, yayıncılar ve kültür sanat camiasından pek çok isim katıldı. Yeni Dünya Vakfı’nda düzenlenen “Bâbıâli Enderun Sohbetleri” bünyesinde gerçekleşen toplantıda zaman zaman hüzünlü dakikalar yaşanırken geçmişteki ibretli hadiseler dinleyicileri şaşırttı.

Toplantıyı açan Mehmet Nuri Yardım, Mehmet Emin Alpkan’ın milletimiz, bilhassa basın mensupları üzerinde hakkı bulunduğunu belirterek, “Aslında bu anma toplantısı gecikmiş bir programdır. Mehmet Emin Alpkan gibi kahramanlar, her yıl mutlaka hatırlanmalıdır. O öncü nesil, Mehmet EminAlpkan, İrfan Atagün ve Ömer Öztürkmen gibi şahsiyetler şayet büyük fedakârlıklarda bulunmasalardı belki de basın hayatımız bugün bu kadar renkli, zengin ve değişken olmayacaktı. Ülkemizdeki hizmetler bu denli artmayacaktı. Bizim camiamızda ilk defa muhafazakâr gazeteleri bir araya getirerek ajans kurduran odur.” dedi.

Münevverleri etrafına toplayan şahsiyet

Mehmet Emin Alpkan’ın oğlu Dr. Latif  Ruhşat Alpkan, ekrana yansıyan fotoğraflar eşliğinde babasını anlattı. Merhumun çocukluğundan itibaren bütün hayat serencamını dile getiren Latif Alpkan, “Babamın çok geniş bir dost grubu vardı. İsmail Hami Danişmend’den Osman Yüksel Serdengeçti’ye, Alparslan Türkeş’ten Bekir Berk’e kadar pek çok şahsiyetle sık sık görüşmüş, istişarelerde bulunmuş, sohbetler gerçekleştirmiştir. 1940’lı yıllarda Yıldız’daki bakkal dükkânının “efsane”leştiğini hatırlatan Alpkan, “Babamın bu dükkânı millî dükkân olarak anılmış, daha çok buluşma merkezi olmuş ve memlekete dair mühim sohbetler burada edilmiştir. O dönem içinde İlhan Darendelioğlu, Kemal Fedai Coşkuner ve İsmail Gerçeksöz’ün marksist militanlar tarafından şehit edildiğini hatırlatan Alpkan, “Raif Karadağ’ın ölümünün de şüpheli olduğu biliniyor. Yani o zaman memleket sevdalısı olmak bir bakıma ölümü, şehadeti göze almaktı.” dedi. Sunumdaki fotoğraflarda Osman Yüksel Serdengeçti, Alpaslan Türkeş, Bekir Berk, Ali Fuat Başgil, Nurettin Topçu, Ahmet Kabaklı ve Ergun Göze gibi devrin tanınmış ilim, fikir ve siyaset adamlarının fotoğrafları da dikkat çekti. Alpkan daha sonra Bizim Anadolu gazetesinin zor zamanlardaki kuruluş hikâyesini anlattı.

Rasim Cinisli: “Alpkan hepimizin ağabeyi idi”

Geçmişte MTTB’nin millî ve manevi değerlere bağlı gençlerin eline geçmesi için liderlik yapan Rasim Cinisli, Mehmet Emin Alpkan’ın o zaman herkesin ağabeyi olduğunu ve herkese yardım ettiğini söyledi. Cinisli, “Mehmet ağabey bir ideal adamıydı. Bir alperendi. Her cefayı çeken, zor günlerin adamıydı. İslam ahlakı, Kur’an ahlakı ile doluydu. Sadeliği elden hiç bırakmadı. Rahmetli annesi Mehmet Emin Alpkan’a ‘Oğlum seni okutamadım, yokluğun gözü kör olsun, okumadan alim, yazmadan kâtip olasın.’ diye dua etmiş. Ben gerçekten bu duanın gerçekleştiğine şahit oldum. Zira neredeyse Türkiye’nin bütün mütefekkirleriyle, yazarlarıyla, devlet adamlarıyla yakınlığı, dostluğu vardı. Mehmet Emin Alpkan’ı, Osman Yüksel Serdengeçti’yi, Nurettin Topçu’yu ve Necip Fazıl ile birlikte diğer bütün büyüklerimizi rahmetle anıyorum.”

Daha sonra söz alan Prof. Dr. Mahmut Kaşgarlı, Mehmet Emin Alpkan’ın, yıllar önce Türkiye’ye gelen Doğu Türkistan Hükümeti Genel Sekreteri İsa Yusuf Alptekin’e ilk ve en çok sahip çıkanlardan biri olduğunu hatırlatarak, “Onun bu alakası hiç kesilmedi, vefatına kadar Uygur Türklerine, bizlere sahip çıktı. Doğu Türkistan’ın bağımsızlığı için mücadele etti.” dedi. Yazar Rahim Er de Mehmet Emin Alpkan ve arkadaşlarının haksızlığa tahammül edemeyen milliyetçi ve maneviyatçı camianın hürmet ettiği bir âbide şahsiyet olduğunu belirtttikten sonra şöyle dedi:

“Alpkan gibi isimler mektep adamlardır. Bu nesil, İstanbul’a âdeta yeniden fethetti. Bugün Anadolu insanı şayet güçlü bir şekilde memleket idaresinde var ise bunu büyük ölçüde bu günleri bize hazırlayan Mehmet Emin Alpkanlara borçluyuz.”

Abdurrahman Pala, İbrahim Metin, Mümin Çevik ve Gazi Altun da yaptıkları kısa konuşmalarla Alpkan hakkındaki duygu ve düşüncelerini dile getirdiler. Aile adına Ruhşen Alpkan Sevinç, Ruhsar Alpkan Özer, Almula Alpkan Sevgili ve eşi Fahri Sevgili, Kürşat Alpkan ile Lâtif Alpkan’ın eşi Hatice Alpkan da hazır bulundu. Alpkan’ın büyük kızı Ruhşen Hanımın konuşması dinleyicilere hüzünlü dakikalar yaşattı. Yaklaşık üç saat süren program kalabalık bir dinleyici topluluğu tarafından büyük bir dikkat ve coşkuyla takip edildi. Program, okunan Kur’an-ı Kerim ve fatihaların ardından çekilen fotoğraflarla sona erdi. Dr. Latif Ruhşat Alpkan, toplantıdan sonra Boğaziçi Yayınları’ndan çıkan Büyük Dava Adaım Mehmet Emin Alpkan isimli eserini bütün katılımcılara günün hatırasına bir armağan ederek imzaladı.

Büyük dava adamı

Gerçek bir vatanperver ve büyük bir dava adamı olan Mehmet Emin Alpkan, millî ve manevî değerlere bağlılığıyla tanınan ve çevresinde büyük saygı uyandıran bir âbide şahsiyetti. 1917 yılında Konya’ya bağlı Taşkent ilçesinde dünyaya geldi. Üç yaşında babasını kaybettiği için düzenli bir eğitim göremedi. Küçük yaşta çalışmak için gurbete çıkmak zorunda kaldı. İzmir’de seyyar kitapçılık yaparken okuma yazmayı öğrendi ve böylece kendini yetiştirdi. Askerlikten sonra İstanbul’a yerleşti ve evlendi. Geçimini sağlamak için çeşitli işler yaptı. Gençliğinden itibaren memleket meselelerine büyük ilgi duydu. Sağda hemen hemen bütün oluşumların çekirdek kadrosunda yer aldı. Milliyetçi ve mukaddesatçı çevrelerde liderdi. Bilim adamları, kültür ve sanat adamları onun reyine ve kanaatine büyük değer verirdi. 1951’de Komünizmle Mücadele, 1960'ta Düşünen Adam dergilerinde çalıştı. 1965’te Bâbıâli'de Sabah gazetesinin çıkarılmasında etkili görev aldı. 1969'da Bizim Anadolu gazetesini basın hayatımıza kazandırdı. Bu gazetenin kapanmasından sonra 1980’de yakın dostları İrfan Atagün ve Ömer Öztürkmen ile birlikte Türkiye gazetesi ailesine katıldı. Gazete ile birlikte İnsan ve Kâinat dergisinde danışmanlık yaptı. Mehmet Emin Alpkan, 29 Haziran 1990 cuma günü, sabah ezanı okunurken Beşiktaş Yıldız’daki evinde vefat etti; Ortaköy Mezarlığı’na defnedildi.

Yayın Tarihi: 14 Ocak 2019 Pazartesi 18:00
YORUM EKLE

banner19

banner36