Mehmet Doğru tecrübelerini paylaşacak

Basın Yayın Birliğinin “Ustalarla Sohbet Toplantıları”na 4 Nisan Çarşamba günü Damla Yayınlarının kurucusu Mehmet DOĞRU konuk olacak.

Mehmet Doğru tecrübelerini paylaşacak

Yayıncılık sektörünün önde gelen derneği Basın Yayın Birliğinin (BYB) birincisini İnsan Kitap’ın kurucusu İlhan AKINCI ile gerçekleştirdiği “Ustalarla Sohbet Toplantıları”ların ikincisi Damla Yayınlarının kurucusu Mehmet DOĞRU ile yapılacak. Toplantı 4 Nisan Çarşamba günü saat 18.00’de Timaş Kitap Kafe’de gerçekleşecek.

Basın Yayın Birliği tarafından düzenlenen bu toplantıların görüntüleri kayda alınacak ve deşifre metinler Dernek sitesine yüklenecek. Ayrıca bu metinler belirli bir sayıya ulaştığında kitap olarak yayımlanacak. Bu çalışmayla Türkiye’de yayıncılık sektörü kendi serüvenini ve tarihi kendisi yazmış olacak. Tecrübeler, hatıralar, birikimler derlenip kayda geçirilecek ve gelecek nesillere hoş bir seda bırakılacak.

Mehmet Doğru Kimdir?

1938 yılında Konya’da dünyaya geldi. Konya İmam Hatip Okulu’ndan 1958 yılında mezun oldu. Aralarında Hacı Veyiszade’nin de bulunduğu Konya’nın önemli ilim adamlarından ders alma imkanı buldu. İmam Hatip Okulu Mezunları Derneği’nin kuruluşunda bulundu. İslâm’ın İlk Emri: OKU mecmuasını yayınlayanlar arasında yer aldı. Yedek Subay’lığının ardından İstanbul’a geldi. 1964 yılında İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nden mezun oldu. İstanbul’daki öğrenciliği sırasında aynı mecmuanın baskı işlerini takip etti.

Konya İl Halk Kütüphanesi Yusufağa Kitaplığı’nda kütüphanecilik, İzmir Merkez Vaizliği, İstanbul Bakırköy ve Eminönü Merkez Vaizliği görevlerinde bulundu. Bu dönemde çeşitli okullarda din dersleri öğretmenliği de yaptı. 1982-1993 yılları arasında Eminönü Müftüsü olarak görev yaptı ve bu görevdeyken emekli oldu. Din dersi kitapları yazdı ve yayınladı. Muhtasar Rûhul Beyân Tefsîri’ni Türkçeye kazandırma çalışmasını organize etti, redaktörlüğünü ve editörlüğünü yürüttü. On cilt halinde yayınladı. 1960’larda ortaklarıyla İrfan Yayınevi’ni kurarak İzmir Şubesinin başına geçti. 1974’te Damla Yayınevi’ni ortağı Halit Güler ile kurdu. Emekli olduktan sonra Damla Yayınevi’nin başına geçti. Damla Yayınevi’nin ilk yayını bir çocuk kitabıydı. Çocuk kitabı yayıncılığına ayrı bir önem verdi. Türkiye’nin ilk çocuk yayıncılarından biri oldu. Halen üç oğlu ile birlikte yayın faaliyetlerine devam etmektedir. Beş çocuk babasıdır.

Adres: Timaş Yayınları / Alayköşkü Cad. No:5 Cağaloğlu / İstanbuld

Volkan Yahşi haber verdi

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2012, 19:32
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13